ترامپ در توییت خود نقل قولی از «برایان کیلمید» یکی از مجریان برنامه «فاکس اند فرندز» شبکه فاکس نیوز را در انتقاد از بیانیه «باراک اوباما» رئیس جمهوری سابق آمریکا در مورد دو تیراندازی هفته اخیر در شهر ال پاسو ایالت تگزاس و شهر دیتون ایالت اوهایو، منتشر کرد.

ترامپ توییت خود را این طور آغاز کرد: حیرانم که آیا جورج بوش (رئیس جمهوری اسبق آمریکا)، پرزیدنت اوباما را بعد از سندی هوک محکوم کرد.۹۱۰۹

در سال ۲۰۱۲ که اوباما رئیس جمهوری آمریکا بود، یک جوان آمریکایی به مدرسه ابتدایی سندی هوک در شهر نیوتاون ایالت کنتیکت حمله کرد که بر اثر آن ۲۰ کودک و ۶ فرد بزرگسال به ضرب گلوله کشته شدند.

ترامپ در ادامه این توییت به نقل از کیلمید آورد: ۳۲ تیراندازی کور در دوره زمامداری پرزیدنت اوباما روی داد. هیچ کس نگفت که اوباما خارج از کنترل است. تیراندازی های کور حتی قبل از آن که رئیس جمهوری (ترامپ) به فکر نامزدی در انتخابات بیفتد، روی می داد.

اوباما در پی تیراندازی های ال پاسو و دیتون، بیانیه ای صادر کرد و از آمریکایی ها خواست رهبرانی را که به فضای ترس و نفرت و نژاد پرستی دامن می زنند، رد کنند.  

 

اوباما در این بیانیه آورد: اکنون زمان آن فرا رسیده که آمریکایی های نیک سیرت از هر نژاد و مذهب و حزب سیاسی، کلام هر یک از سران را که جو وحشت و نفرت را تشدید کرده یا احساسات نژادپرستانه را عادی می سازد، رد کنند.

اوباما، سران مورد نظر خود را اشخاصی خواند که مخالفانشان را بد جلوه می دهند، دیگران و از جمله مهاجران را تهدیدی علیه زندگی آمریکایی ها می دانند یا دلالت می کنند که آمریکا تنها به عده خاصی تعلق دارد.

اوباما مشخصا به نام  ترامپ اشاره ای نکرد، اما بیانیه وی به مثابه نکوهش تلویحی ترامپ تلقی شد.

اوباما در حالی این بیانیه را منتشر کرد و بسیاری از نمایندگان دموکرات آمریکا خواستار اعمال مقررات قوی تر در زمینه فروش سلاح در این کشور شده اند.

همچنین این بیانیه در پی انتشار جزئیات بیشتری در مورد عامل تیراندازی در ال پاسو صادر شد.

گفته می شود که مظنون قبل از حمله، ‌ بیانیه ای علیه مهاجرت در شبکه های اجتماعی منتشر کرده است. برخی، ‌ این بیانیه را در راستای و مشابه لفاظی های ترامپ در مورد مهاجران می دانند.۹۱۰۹

ترامپ همچنین روز سه شنبه در توییت دیگری با نقل قول از «اینسلی ارهارت» مجری دیگر برنامه فاکس اند فرندز، به سخنان این مجری مبنی بر اینکه با نزدیک شدن به فصل انتخابات ۲۰۲۰، مخالفان رییس جمهوری درصدد اعمال فشار از طریق روایات نژادپرستانه هستند، ‌ نوشت: ارهارت و من، حداقل نژادپرستی را داریم.

ترامپ در توجیه این ادعای خود به پایین بودن نرخ بیکاری در این سال ها در میان آمریکایی های اسپانیایی تبار، آسیایی تبار و سیاهپوستان این کشور اشاره کرد.  

یک جوان ۲۱ ساله روز شنبه هفته جاری با ورود به یک فروشگاه در شهر ال پاسو اغلب حاضران را به گلوله بست که بر اثر آن ۲۲ نفر  کشته و بیش از ۲۶ تن زخمی شدند.

 

تیراندازی در شهر ال پاسو با یک تیراندازی دیگر در شهر دیتون ایالت اوهایو دنبال شد که بر اثر آن دستکم ۹ نفر کشته و دهها تن زخمی شدند.

ترامپ روز دوشنبه در سخنانی در کاخ سفید حملات ایالت های تگزاس و اوهایو را وحشیانه و جنایت علیه تمامیت بشر دانست و خواستار همکاری دو حزب دموکرات و جمهوریخواه در کنگره برای تصویب قوانین سختگیرانه در زمینه فروش سلاح شد.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند