هیل گزارش داد، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در بیانیه‌ای که در توییتر منتشر کرد نوشت: ما در این زمینه درمانده نیستیم و تا زمانی که همه ما نایستاده و مقامهای دولت را از بابت تغییر قوانین کنترل مالکیت سلاح پاسخگو نکنیم این تراژدی‌ها ادامه پیدا خواهند کرد.

رئیس جمهور سابق آمریکا در ادامه عنوان کرد، تیراندازی در ال‌پاسو در ادامه "روند خطرناک" ارتکاب خشونت ناشی از ایدئولوژی‌های نژادپرستانه اتفاق افتاده است. او وبسایتهای مربوط به نژادپرستان سفیدپوست را با گروه‌های تروریستی مثل داعش مقایسه کرد و از مقامهای پلیس و امنیتی و مقامهای شبکه‌های مجازی خواست تا با تاثیر این گروه‌های نفرت‌پراکن مقابله کنند.

باراک اوباما تاکید کرد: آمریکایی‌ها باید تمام‌وکمال هرگونه سخنان هر یک از رهبران کشورشان که به فضای ترس و نفرت دامن زده یا احساسات نژادپرستانه را عادی سازد محکوم کنند.

اوباما به رغم مطرح کردن این صحبت که آشکارا به دونالد ترامپ،‌ رئیس جمهور آمریکا اشاره دارد، از کسی اسم نبرد.

باراک اوباما در عین حال خاطر نشان کرد، ادبیات و لفاظی‌های مملو از نفرتی که دیگران را شرور جلوه دهد مساله‌ جدیدی نیست اما "ریشه اکثر تراژدی‌های انسانی بوده است".

او در ادامه نوشت: چنین ادبیاتی جایی در سیاست و زندگی عمومی ما ندارد. زمان آن رسیده که اکثریت قاطع آمریکایی‌ها از تمامی نژادها، مذاهب و احزاب سیاسی که برخوردار از حسن‌ نیت هستند واضح و بلند این حرف را بیان کنند.

اوباما تاکید کرد، ناتوانی او در تشدید قوانین کنترل مالکیت سلاح "بزرگترین سرخوردگی" او در دوران ریاست جمهوری‌اش است. اوباما اغلب به هنگام سخنرانی‌هایی که پس از یک تیراندازی دسته‌جمعی انجام می‌داد، اشک می‌ریخت. اوباما در سال ۲۰۱۷ اظهار کرد، سخت‌ترین روز دوران ریاست جمهوری او روزی بود که با خانواده‌های قربانیان کشتار در مدرسه ابتدایی سندی هوک در کنتیکت آمریکا در سال ۲۰۱۲ دیدار کرد.

ترامپ روز دوشنبه در کاخ سفید دریک سخنرانی حملات مسلحانه شنبه و یکشنبه در ال‌پاسو و دیتون را به عنوان حملاتی"شیطانی و شرارت‌بار" محکوم کرد. ترامپ در این سخنرانی این تیراندازی‌ها را ناشی از بیماری‌های روانی، بازی‌های ویدیویی خشن و اینترنت دانست.

 

این مطلب برایم مفید است