آسوشیتدپرس گزارش داد، مقام‌های آمریکایی گفته‌اند، دیگر نمی‌توانند به این وضعیت بی تفاوت باشند و حالا به دنبال توسعه سیستم‌های تسلیحاتی‌ هستند که در گذشته و بر اساس این معاهده با روسیه ممنوع شده بود.

یک مقام ارشد دفاعی آمریکا گفت: آزمایش موشکی جدی آمریکا احتمالا طی هفته‌های آتی انجام شود و در کل پاسخ دولت ترامپ به روسیه خواهد بود.

ترامپ معاهده استارت جدید را یک معاهده بد دیگر دولت اوباما خوانده و جان بولتون، مشاور امنیت او در ماه ژوئن اظهار داشت که بعید است دولت بخواهد این معاهده را برای ۵ سال دیگر تمدید کند. 

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفته در حال بررسی یک توافق جدید با روسیه و چین با هدف کاهش تسلیحات اتمی است.

وی به خبرنگاران گفت: به شما می‌گویم دولت‌های چین و روسیه از اینکه درباره این مساله گفتگو می‌کنند، بسیار خرسند هستند.

دولت ترامپ که در تاریخ دوم فوریه سال جاری میلادی بازه زمانی شش ماهه برای خروج از معاده مذکور اعلام کرده بود، مکررا گفته روسیه مفاد این معاهده را نقض می‌کند؛ اتهامی که دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا نیز مطرح می‌کرد.

مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا با اعلام خبر خروج رسمی از این معاهده گفت:‌ ایالات متحده در توافقی که از جانب روسیه به صورت عمدی نقض شده، نمی‌ماند. سیستم موشکی روسی که بر اساس این معاهده منع شده، تهدیدی مستقیم علیه آمریکا و متحدان است.

وزارت خارجه روسیه نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: لغو این توافق تایید می‌کند که ایالات متحده به دنبال از میان برداشتن تمامی توافق‌های بین‌المللی است که بنا به دلایلی برایش سودی ندارند. این مساله به از میان رفتن و حذف سیستم کنونی کنترل سلاح منجر می‌شود.

در همین حال، یکی از مقام‌های ارشد دولت آمریکا با کم اهمیت شمردن آزمایش قریب‌الوقوع تسلیحاتی آمریکا گفت: این آزمایش به معنای اقدامی تحریک آمیز نیست. دولت آمریکا تا استقرار موثر تسلیحاتی که تا پیش از این ممنوع بوده، سال‌ها فاصله دارد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند