«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا جمعه در توئیتر خبر داد «جان راتکلیف» که چند روز قبل‌تر به عنوان گزینه سمت مدیر اطلاعات ملی آمریکا معرفی شده بود از پذیرش این سمت منصرف شده است. 

ترامپ در حساب کاربری‌اش در توئیتر مدعی شده رسانه‌ها رفتار «بسیار غیرمنصفانه‌ای» با راتکلیف داشته‌اند و او تصمیم گرفته که فعلاً به عنوان نماینده مردم تگزاس در کنگره باقی بماند. 

رئیس‌جمهور آمریکا گفته که به زودی گزینه‌اش برای تصدی این سمت را معرفی خواهد کرد. 

راتکلیف قرار بود جایگزین «دنی کوتس» شود که ارزیابی‌های اطلاعاتی او تعارض‌های زیادی با دیدگاه‌های ترامپ داشت. رسانه‌های آمریکا هدف ترامپ از انتصاب راتکلیف را به کنترل درآوردن دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا عنوان کرده بودند.

روزنامه واشنگتن‌پست چند روز پیش نوشته بود ترامپ با انتخاب «جان راتکلیف» برای ایفای نقش به عنوان مدیر اطلاعات ملی آمریکا و منصوب کردن «ویلیام بار» به عنوان وزیر دادگستری این کشور قصد دارد پایه‌های دو ستونی که بیشترین مخالفت‌ها را با او دارند تضعیف کند.

این موضوع، نگرانی‌هایی را در میان کارشناسان به همراه داشته که می‌گویند این اقدامات ترامپ ممکن است به سیاسی‌سازی جمع‌بندی‌های اطلاعاتی منجر شود. آنها می‌گویند در صورتی که دستگاه‌های اطلاعاتی بر اساس نزدیکی دیدگاه با رئیس‌جمهور دست‌چین شوند، مقامی که معمولاً به نمایندگی از آنها به کاخ سفید می‌رود ممکن است تمایل کمتری برای ارائه ارزیابی‌های واقعی داشته باشد. 

یکی از حیطه‌های درگیری درگیری ترامپ با جامعه اطلاعاتی آمریکا پایبندی ایران به توافق هسته‌ای برجام است. 

بهمن‌ماه سال گذشته گزارش سالانه «ارزیابی تهدیدهای جهانی» که ارزیابی نهادهای اطلاعاتی آمریکا از تهدیدهای ادعایی پیش روی این کشور را منعکس می‌کند، اظهارات ترامپ درباره پایبندی ایران به برجام را به طور کامل نقض کرد.

در این ارزیابی که «دن کوتس»، مدیر مستعفی اطلاعات ملی آمریکا از آن رونمایی کرد ضمن تأیید پایبندی  ایران به برجام تصریح شده بود تهران به دنبال توسعه برنامه تسلیحات هسته‌ای خود برای ساخت بمب نیست.

ترامپ بعد از انتشار این گزارش به شدت از دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا انتقاد کرد. او در توئیتر نوشت: «به نظر می‌آید وقتی پای خطر ایران در میان است، اطلاعاتی‌ها فوق‌العاده منفعل و خام می‌شوند. اشتباه می‌کنند! زمانی که من رئیس‌جمهور شدم، ایران داشت در کل خاورمیانه و فراتر از آن، دردسر درست می‌کرد. از وقتی که من رئیس‌جمهور شده‌ام، آن‌ها کلا فرق کرده‌اند.»

ترامپ افزود: «اما [ایران] یک منبع بالقوه برای خطر و مناقشه است. آن‌ها دارند راکت آزمایش می‌کنند (همین هفته پیش) و خیلی چیزهای دیگر و تا مرز خطر می‌آیند. الان اقتصاد آن‌ها دارد زمین می‌خورد و همین تنها دلیلی است که آن‌ها را عقب نگه داشته است. مراقب ایران باشید. شاید اطلاعاتی‌ها باید دوباره درس‌هایشان را مرور کنند.»

این اظهارات ترامپ با واکنش‌های گسترده‌ای در داخل آمریکا رو به رو شد. 

«داگلاس اچ. وایز» از افسران باسابقه سرویس‌های اطلاعاتی و معاون پیشین آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا در آن زمان به روزنامه «نیویورک‌تایمز» گفت: «این‌ها علاوه بر اینکه تبعات خودشیفتگی است، فشار سیاسی قدرتمند و نادرستی با هدف مجبور کردن سران جامعه اطلاعاتی به همسویی با اهداف سیاسی او نیز هست.»

وی افزود: «بقای کشور زمانی به خطر می‌افتد که سیاستگذاران آژانس‌های اطلاعاتی را که باید اطلاعاتی بی‌طرفانه و غیرسیاسی ارائه دهند، تضعیف کنند.»

«آدم شیف» رئیس دموکرات کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا نیز گفته بود زیر سوال بردن ارزیابی جامعه اطلاعاتی آمریکا توسط رئیس‌جمهور این کشور، اقدامی خطرناک است.

اظهارات ترامپ حتی از سوی هم‌حزبی‌های او نیز با واکنش منفی مواجه شد. «مایک گالاگر» عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا در مورد آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا گفته است: «آن‌ها دارند کار بسیار دشواری انجام می‌دهند و واقعا دارند تلاش می‌کنند که اولویت‌های رئیس‌جمهور را پیش برند.»

 

این مطلب برایم مفید است