به گزارش رویترز، بانک مرکزی آمریکا چهارشنبه این هفته تصمیم گرفت تا نرخ بهره را برای نخستین بار در طول ۱۰ سال اخیر ۰.۲۵ درصد کاهش دهد. با این حال به نظر می رسد که این کاهش قیمت بسیار کمتر از حدی بوده است که دونالد ترامپ انتظارش را داشته است. وی که بارها و بارها به خاطر کاهش ندادن نرخ بهره از مقامات بانک مرکزی آمریکا انتقاد کرده بود در نخستن واکنش خود به این اقدام اعلام کرد که جروم پاول وی را ناامید کرده است.

ترامپ خواهان کاهش بیشتر و گسترده تر نرخ بهره شد و گفت: چیزی که بازارها می خواهند ببینند این است که جروم پاول و دیگر مدیران فدرال رزرو تازه یک چرخه کاهش نرخ بهره را هم گام با چین، اتحادیه اروپا و دیگر مناطق جهان آغاز کرده اند نه این‌که صرفا به همین کاهش بسنده کنند.

از سال گذشته نوک پیکان حملات ترامپ متوجه جروم پاول شد و اختلاف نظر بین این دو تا جایی بالا گرفت که برخی از منابع خبری از احتمال اخراج وی توسط ترامپ خبر دادند. با این حال پاول بارها و بارها گفته است که قصد کناره‌گیری ندارد و استقلال بانک مرکزی را به هر قیمتی حفظ خواهد کرد.

ترامپ که پیش ترگفته بود فدرال رزرو هیچ کاری نمی‌کند و احتمالا کار خیلی کمی در مقایسه با رقبا انجام خواهد داد این بار نیز پس از کاهش نرخ بهره، در توئیتر یک بار دیگر از پاول انتقاد کرد و نوشت: مثل همیشه پاول ما را ناامید کرد. با این حال بلاخره به سیاست انقباضی اش خاتمه داد که برای شروع یک فرایند خوب نباید وجود می داشت.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند