به‌منظور کاهش مصرف کاغذ از این به بعد پایان‌نامه دوره‌های کارشناسی تا دکتری الکترونیکی ارائه خواهد شد و در صورت درخواست اساتید و داوران رساله‌های دکتری نسخه چاپی آن ارائه می‌شود.

با تصویب هیئت رئیسه دانشگاه و بخشنامه معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با توجه به ثبت این اسناد در سامانه پارسه و دسترسی آنلاین این مدارک، از مهرماه جاری چاپ کاغذی پایان‌نامه‌ها ممنوع و فقط نسخ الکترونیکی (مجازی) آن‌ها نگه‌داری خواهد شد. در صورت اصرار استاد راهنما بر چاپ، یک نسخه از آن با پرداخت هزینه شخصی امکان‌پذیر خواهد بود.

معاون پژوهشی دانشگاه در گفتگویی دراین‌باره اظهار کرد: همگام با تغییراتی که در تکنولوژی ایجادشده، تغییرات در نحوه اشاعه مطالب علمی هم به وجود آمده است. با استفاده از امکانات، ابزارها و روش‌های جدید تکنولوژی، تصمیم بر این شد که با هدف گسترش دسترسی به منابع و متون علمی، اشاعه پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها با استفاده از ابزار و روش‌های فضای مجازی، انجام شود.

فتح الهی گفت: دانشگاه تربیت مدرس در این راستا، پایگاه پایان‌نامه و رساله را در سال ۸۴ تأسیس کرد و هم‌اکنون نیز بیش از یک سال است که این پایگاه را با بهره‌گیری از ابزارهای جدید در معرض دسترسی متخصصان، دانشمندان و کاربران قرار داده و می‌توان گفت دانشگاه تربیت مدرس در این زمینه از سایر دانشگاه‌ها پیشروتر بوده است.

وی افزود: در حال حاضر در سطح دانشگاه، اعضای هیئت علمی و اساتید می‌توانند به این پایگاه دسترسی داشته باشند و از منابع موجود داخل این پایگاه جهت برطرف کردن نیازهای خود استفاده کنند.

معاون پژوهشی دانشگاه در پایان گفت: راه‌اندازی این پایگاه علاوه بر اینکه دسترسی عمومی به منابع و متون علمی را بیش‌ازپیش میسر کرده و در ارائه توانمندی‌های دانشگاه به بخش‌های مختلف علمی و اقتصادی کشور نقش داشته است، صرفه‌جویی در زمان و صرفه‌جویی در مصرف کاغذ را نیز در راستای مدیریت سبز به ارمغان می‌آورد.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند