با تصویب هیات رییسه دانشگاه تربیت مدرس و بخشنامه معاونت آموزشی وزارت علوم؛ با توجه به ثبت این اسناد در سامانه پارسه و دسترسی آنلاین این مدارک، از مهرماه جاری چاپ کاغذی پایان نامه ها ممنوع و فقط نسخ الکترونیکی (مجازی) آنها نگهداری خواهد شد.

در صورت اصرار استاد راهنما بر چاپ، یک نسخه از آن با پرداخت هزینه شخصی امکان پذیر خواهد بود.

معاون پژوهشی دانشگاه تربیت مدرس ر این باره اظهارکرد: همگام با تغییراتی که در تکنولوژی ایجاد شده، تغییرات در نحوه اشاعه مطالب علمی هم به وجود آمده است. با استفاده از امکانات، ابزارها و روش های جدید تکنولوژی، تصمیم بر این شد که با هدف گسترش دسترسی به منابع و متون علمی، اشاعه پایان نامه ها و رساله ها با استفاده از ابزار و روش های فضای مجازی، انجام شود.

دکتر یعقوب فتح الهی گفت: دانشگاه تربیت مدرس در این راستا، پایگاه پایان نامه و رساله را در سال ۸۴ تاسیس کرد و هم اکنون نیز بیش از یک سال است که این پایگاه را با بهره گیری از ابزارهای جدید در معرض دسترسی متخصصین، دانشمندان و کاربران قرار داده و می توان گفت دانشگاه تربیت مدرس در این زمینه از سایر دانشگاه ها پیشرو تر بوده است.

وی افزود: در حال حاضر در سطح دانشگاه، اعضای هیات علمی و اساتید می توانند به این پایگاه دسترسی داشته باشند و از منابع موجود داخل این پایگاه جهت برطرف کردن نیازهای خود استفاده کنند.

بنا بر اعلام روابط عمومی دانشگاه تربیت مدرس، معاون پژوهشی دانشگاه در پایان گفت: راه اندازی این پایگاه علاوه بر اینکه دسترسی عمومی به منابع و متون علمی را بیش از پیش میسر کرده و در ارائه توانمندی های دانشگاه به بخش های مختلف علمی و اقتصادی کشور نقش داشته است، صرفه جویی در زمان و صرفه جویی در مصرف کاغذ را نیز در راستای مدیریت سبز به ارمغان می آورد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند