اسدالله بادامچیان عصر روز یکشنبه(۶ تیرماه) در دیدار سونگ تائو، وزیر بین‌الملل حزب حاکم چین ضمن خوش‌آمدگویی به مهمانان چینی جمهوری اسلامی ایران گفت: روابط دو کشور ایران و چین، روابطی هفت هزار ساله است که همواره با صلح و دوستی همراه بوده است. دو تمدن ایران و چین همواره در دنیا، تاثیرگذار بوده‌اند و بعد از این هم می توانند بیش از پیش، در جهان موثرتر و مفیدتر ایفای نقش کنند.

وی افزود: نمونه این همکاری ها، جاده ابریشم است که در این چند قرن، جاده ارتباط دو ملت بوده است. جاده ابریشم امروزه یک واژه مفهوم‌دار در روابط بین‌الملل است و اراده ما بر این است که مناسبات خود را در این زمینه تقویت کنیم.

اهم اظهارات وی را در ادامه بخوانید:

* دولت های ما با شما ارتباط نزدیکی دارند، دو حزب موتلفه اسلامی و کمونیست چین هم می‌توانند روابط خوبی را با یکدیگر دنبال کنند.

* حزب ما حدود ۶۰ سال پیش از میان مردم برخواست. حزب شما هم ۷۰ سال پیش برآمد و برای آبادی و استقلال چین جنگید. برای مبارزات ما در برابر شاه که عنصر آمریکا بود، مقاومت ملت چین یک نمونه بود. حزب موتلفه و حزب شما می‌توانند در همه زمینه‌ها با هم همکاری داشته باشند و باور ما بر این است که احزاب ما مردمی است بیش از آنکه دولتی باشد.

* {با اشاره به تفاهم نامه اخیر ایران و چین} : رهبر شما و رئیس جمهور محترمتان در بند سوم این تفاهم نامه بر همکاری های حزبی بین احزاب دو کشور تاکید کرده اند. چین می تواند برنامه های خوبی را در کشورهای مختلف اجرایی کند. حزب موتلفه اسلامی هم با موقعیت ویژه‌ای که نزد مقام معظم رهبری و مردم کشور دارد می تواند کارهای گسترده تری را عهده دار شود.

* همکاری در «آی کپ» یکی از زمینه های مشترک برای همکاری ماست. همچنین در ارتباط با احزاب کشورهای اسلامی، می توانیم به شما کمک های شایانی داشته باشیم.

سونگ تائو: حزب موتلفه اسلامی نفوذ بالایی در میان اقشار مختلف مردم ایران دارد

در این دیدار سونگ تائو، وزیر بین الملل حزب حاکم چین گفت: با وجود اینکه برای اولین بار است که با جناب آقای بادامچیان دیدار می کنم، اما می دانم روابط دو حزب بسیار عمیق است. وزارت بین الملل حزب حاکم چین، انتصاب شما را به عنوان دبیرکل حزب موتلفه، مجددا تبریک می گوید و از مواضع جنابعالی در حمایت از ملت چین در درگیری تجاری اخیر، قدردانی می کند.

وزیر بین الملل حزب حاکم چین خطاب به دبیرکل حزب موتلفه اسلامی گفت: حزب شما دارای نفوذ بالا در میان اقشار مردم ایران است و ما روابط خود را با حزب محترم شما، گرامی می داریم و امیدواریم همکاری های ما، همچنان ادامه یابد. از جنابعالی و دوستان شما دعوت می کنیم که در آینده به چین سفر کرده تا هماهنگی های بیشتری را در ارتباطات دو حزب دنبال کنیم و در موضوعات مهم مورد دغدغه از یکدیگر حمایت کنیم.

 

این مطلب برایم مفید است