رویترز گزارش داد، دادستان کل عربستان به خاطر اتهاماتی مانند "فنته‌انگیزی و تحریک علیه خاندان حاکم سلطنتی" خواستار اجرای أشد مجازات در حق سلمان العوده، مبلغ برجسته سعودی در جلسه محرمانه‌ دادگاه در ماه مه شد. العوده ۶۲ ساله مبلغ سعودی است که در شبکه‌های اجتماعی حامیان بسیار زیادی دارد.

عبدالله، پسر العوده که مقیم آمریکاست، در خصوص جلسه دادگاه اخیر پدرش گفت: پس از پنج ساعت انتظار، دادگاه محاکمه وی را به ماه دسامبر موکول کرد.

العوده یکی از ده‌ها روحانی، فعال و متفکر سعودی است که از زمانی که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان این سمت را در سال ۲۰۱۷ برعهده گرفته است، بازداشت شده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه محاکمه العوده را صوری خوانده و از آن انتقاد کرد. این سازمان از مقامات سعودی خواست العوده را آزاد و همه اتهاماتی که به او وارد کرده‌اند، رفع کنند.

همزمان، لین معلوف، مدیر پژوهش‌های خاورمیانه سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای گفت، العوده دشواری زیادی پشت سر گذاشته است؛ از جمله اینکه به مدت طولانی پیش از محاکمه بازداشت شده،‌ به مدت چند ماه حبس انفرادی داشته و رفتار بدی با او صورت گرفته است و همه این موارد نقض آشکار حق وی در داشتن محاکمه عادلانه است.

العوده به دنبال انتقاد از دولت ریاض در زمینه حقوق بشر در سپتامبر ۲۰۱۷ پس از گذشت چند ساعت از توئیتش در منزلش بازداشت شد، او در این توئیت از قطر و عربستان خواسته بود به اختلافات دیپلماتیک میان خود پایان دهند.

دولت عربستان اعتراضات و تشکیل احزاب سیاسی را ممنوع اعلام کرده و اجازه انتقادات علنی را نمی‌دهد.

از زمان قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار و منتقد سعودی توسط تیمی از نیروهای سازمان اطلاعات عربستان و بازداشت حدود ۱۰ زن فعال حقوق‌بشری، کارنامه حقوق‌بشری این کشور زیر ذره‌بین جهانی قرار گرفته است.

در ماه آوریل نیز دولت عربستان ۳۷ سعودی را با اتهام جنایت‌های مربوط به تروریسم اعدام کرد که اکثر آنها شیعه بودند. کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل اجرای احکام اعدام مذکور را محکوم و نسبت به عدم مراعات قوانین و اجرای محاکمه عادلانه ابراز نگرانی و اعلام کرد،‌ حداقل سه تن از کسانی که اعدام شدند به هنگام اعلام حکم، به سن قانونی نرسیده بودند.

 

این مطلب برایم مفید است