پرنده‌های سفید سفالی به عنوان پیام آوران صلح در تیرماه سال ۹۷ با حضور رئیس جمهوری در استان سمنان رونمایی شدند.

طرح «پرنده‌های صلح» توسط موسسه غیر دولتی پاژ در استان سمنان اجرا و پرنده‌ها با همکاری سفارت آلمان در تهران به منظور معرفی فرهنگ غنی ایرانی و انعکاس پیام صلح و دوستی به سراسر جهان ارسال شد.

این کبوتران سفید سفالی توسط کودکان در خانه تاریخی ترابی سمنان ساخته شده و به همراه پیام‌های امید بخش به سراسر دنیا فرستاده شدند.

مریم حلاجی مدیر موسسه پاژ گفت: اجرای این طرح در جذب گردشگر به ایران و استان سمنان بسیار موثر است.

وی با اشاره به اینکه این پرندگان پس از ارسال به کشور‌های مختلف، به ایران بازمی‌گردند، افزود: تاکنون بسیاری از این پرندگان از کشور‌هایی مانند آمریکا، ایتالیا، آلمان و فرانسه به ایران بازگشته‌اند.

مدیر موسسه پاژ ابراز داشت: طرح پرنده صلح صنایع دستی به طور نمادین برای نخستین بار در کشور توسط رئیس جمهوری در ماکت بافت تاریخی شهر سمنان نهاده شد.

مریم حلاجی با بیان اینکه کودکان سازنده این پرنده‌ها به عنوان همیاران کوچک صنایع دستی ایران نامگذاری شدند، بیان کرد: یک هزار و ۸۰۰ پرنده توسط این کودکان در خانه تارخی ترابی در استان سمنان ساخته و با همکاری سفارت آلمان به کشور‌های مختلف دنیا ارسال شد.

وی اظهار داشت: پرنده‌های صلح صنایع دستی به عنوان سفیران صلح ایران، زمینه ترغیب و سفر گردشگرانی از سراسر دنیا را به ایران و استان سمنان فراهم می‌کنند.

حلاجی گفت: پرنده‌های سفالی نماد پیامی از کودکان این سرزمین هستند و از سایر کودکان و مردم دنیا برای حضور در ایران دعوت می‌کنند.

خانه‌ی ترابی سمنان در محله‌ی کهنه‌دژ این شهر قرار دارد که در دوران قاجار ساخته شده است. این خانه یکی از خانه‌های باارزش بافت تاریخی سمنان است که سازمان میراث فرهنگی در سال‌های اخیر اقدام به بازسازی و مرمت آن کرده است.

در زمان حاضر کارگاه‌های ساخت سفال در این خانه تاریخی برگزار می‌شود.

 

این مطلب برایم مفید است