به گزارش فرانس ۲۴، منطقه کردستان عراق در این خصوص بیانیه‌ای را صادر کرد و گفت که «اتهامات وارده بر اساس اعترافات فرد مظنونی است که هفته پیش دستگیر و تصاویر آن در رسانه‌ها منتشر شده بود».

شورای امنیتی منطقه کردستان عراق نیز در بیانیه‌ای گفت که «سه ترکیه‎ای و سه عراقی در عملیاتی که یک مسئول پ ک ک چند ماه پیش برای اجرای آن در کوهستان قندیل واقع در شمال منطقه کردستان برنامه‌ریزی کرده بود، بازداشت شدند».

مقامات منطقه کردستان عراق چهار روز پس از اعلام قتل عثمان کوسیه معاون کنسولگری ترکیه، فرد مظنون ۲۷ ساله را که از کردهای ترکیه است، دستگیر کردند.

این در حالی است که شاخه نظامی حزب کارگران کردستان ترکیه هرگونه ارتباط خود با قتل معاون کنسولگری این کشور در اربیل را رد کرده است.

معاون کنسولگری ترکیه و سه دیپلمات دیگر این کشور، چند روز پیش در رستوران «هوکاباز» در منطقه «عین کاوه» شهر اربیل هدف تیراندازی افراد ناشناس قرار گرفته و کشته شدند.

سازمان مبارزه با تروریسم کردستان عراق چند روز بعد اعلام کرده بود که «مظلوم داغ» از عاملان حمله تروریستی در اربیل دستگیر شده است.

گروه پ‌ک‌ک که از نظر ترکیه، اتحادیه اروپا و آمریکا تروریستی شناخته می‌شود، بعد از شکستن توافق آتش‌بس با آنکارا، درگیری مسلحانه با دولت مرکزی را از سر گرفت.

این گروه از سال ۱۹۸۴ مبارزه مسلحانه‌ای را با دولت ترکیه آغاز کرده است. بر اساس آمارهای رسمی ترکیه، بیش از ۴۰هزار نفر، که بیشتر از آنها غیرنظامی هستند، در این درگیری‌های ۳۰ ساله کشته شدند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند