چند روز پس از دیدار دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان در کاخ سفید، پنتاگون، کنگره آمریکا را از تصمیمش جهت تصویب فروش نظامی به پاکستان به ارزش ۱۲۵ میلیون دلار مطلع کرده است؛ این ادوات نظامی، امکان نظارت شبانه‌روزی جنگنده‌های اف۱۶ را به پاکستان می‌دهد.

مقامات آمریکا تصریح کرده‌اند که توقیف مساعدت‌های امنیتی به پاکستان، طی دستور ترامپ از ژانویه سال ۲۰۱۸ انجام گرفته است و تصمیم اخیر، امکان نظارت تمام‌مدت جنگنده‌های اف۱۶ را در پاکستان مهیا خواهد کرد؛ البته این اقدام، نیاز به حضور ۶۰ نماینده پیمان‌کار برای نظارت بر برنامه این جنگنده خواهد داشت.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، خطاب به حزب تحریک انصاف پاکستان گفته است: درخصوص تعلیق مساعدت امنیتی که رئیس‌جمهور در ژانویه ۲۰۱۸ اعلام کرده بود، هیچ تغییری رخ نداده است؛ همانطور که رئیس‌جمهور این هفته تصریح کرد، ما می‌توانیم بازگردانی برنامه‌های مساعدت امنیتی خود را همراه با افزایش روابطمان لحاظ کنیم.

این سخنگو با اشاره به اعلامیه پنتاگون به کنگره، اظهار داشت: این فروش مطرح شده، از طریق حضور مداوم پرسنل آمریکایی که امر نظارت تمام‌مدت را فراهم خواهند کرد، از سیاست خارجه و امنیت ملی ایالات متحده حمایت خواهد کرد.

در بیانیه آژانس همکاری امنیتی وزارت دفاع آمریکا آمده است: "وزارت امور خارجه، تصمیم فروش نظامی احتمالی به پاکستان برای ‘تیم امنیتی فنی’ را در ادامه حمایت از برنامه جنگنده‌های اف۱۶ به ارزش حدود ۱۲۵ میلیون دلار تایید کرده است".

تازه‌ترین استفاده پاکستان از جنگنده‌های اف۱۶، در نبرد با هند و طی حادثه حمله هوایی هند به بالاکوت صورت گرفت.

پنتاگون مدعی شده است که فروش نظامی مذکور، تعادل نظامی منطقه را آشفته نخواهد کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند