النشره لبنان گزارش داد، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در سخنانی در حضور روسای گروه‌های تشکیل دهنده حزب حاکم عدالت و توسعه تأکید کرد که کشورش در برابر جنایات رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی فلسطین سکوت نخواهد کرد و آنکارا علیه کسانی است که در کنار این رژیم ایستاده و از آن حمایت می‌کنند.

وی افزود: کسانی که گوششان را بر روی فریاد فلسطینی‌های آواره شده از خانه و کاشانه‌شان بسته‌اند و نسبت به تعرض به مسجدالاقصی بی تفاوت هستند، در واقع ارزش‌های خود را پایمال می‌کنند.

اردوغان در ادامه ضمن هشدار به اروپا، گفت: آینده قاره کهن توسط نژادپرستی، اسلام ستیزی و افزایش خصومت‌ها علیه ترک‌ها در کشورهای اروپایی و تعدی‌هایی که یکی از مظاهر آن است، تهدید می‌شود و ترکیه همچنان بهترین نامزد برای دوستی در اروپا در تمامی بخش‌ها به شمار می‌رود.

وی تأکید کرد: امیداورم در مرحله آتی زمینه آشتی گسترده با اتحادیه اروپا درباره سیاست‌های منطقه‌ای و در رأس آنها حساسیت ما درباره سوریه و دریای مدیترانه فراهم شود و ما همچنان به وظایف خود در این زمینه عمل خواهیم کرد.

رئیس جمهوری ترکیه در ادامه گفت که کشورش مصمم به خشکاندن ریشه تروریسم در شمال عراق و سوریه است.

اردوغان در این باره تصریح کرد: صرف نظر از نتایج گفت‌وگوها با آمریکا درباره ایجاد "منطقه امن"، ترکیه مصمم به تخریب "کریدور تروریستی" منطقه شرق رود فرات در سوریه است و ارتباط میان "تروریست‌ها" در شرق فرات با شمال عراق قطع خواهد شد.

وی ادامه داد: حمله به کارمند کنسولگری ترکیه در اربیل درست بودن عملیات "پنجه" را تأیید می‌کند که عراق آن را علیه تروریست‌ها در شمال عراق آغاز کرد و ترکیه با عملیات "پنجه ۱ و ۲" ارتباط میان تروریست‌ها در شرق فرات و شمال عراق را قطع خواهد کرد.

اردوغان خاطرنشان کرد: هیچ مجازات و تحریمی نمی‌تواند ترکیه را از توجه به اولویت امنیتی خود بازدارد و ما در مسیر حل و فصل دائمی مسأله تروریسم هستیم.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند