اسکای نیوز گزارش داد، بعد از درگذشت الباجی قاید السبسی، رئیس‌جمهور تونس، یوسف الشاهد، نخست‌وزیر این کشور از عزای عمومی به مدت یک هفته و لغو تمامی برنامه‌های هنری جشنواره‌ها خبر داد.

الباجی قاید السبسی پنجشنبه در سن ۹۲ سالگی در بیمارستان نظامی پایتخت درگذشت.

در همین راستا، احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب درگذشت الباجی قاید السبسی را تسلیت گفت و تأکید کرد که جهان عرب رهبری پایبند و متعهد را از دست داد.

ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان و محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور نیز پیام تسلیت‌هایی را برای تونس فرستادند.

امارات نیز به تونس به خاطر درگذشت السبسی تسلیت گفت و از خداوند برای مردمش صبر درخواست کرد.

عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور مصر نیز به خانواده السبسی و مردم تونس تسلیت گفت و تأکید کردکه نقش تاریخی السبسی در مسیر تحول تونس و تقویت ثبات آن با حروفی از طلا در تاریخ نوشته خواهد شد.

رئیس‌جمهور مصر دستور عزای عمومی به مدت سه روز را در این کشور صادر کرد.

محمد ششم، پادشاه مراکش نیز پیام تسلیتی را برای تونس فرستاد و السبسی را یکی از مردان ارشد تونس خواند که زندگی‌شان را در خدمت کشورشان فدا کردند.

در اردن نیز یک هفته عزای عمومی به مناسبت درگذشت السبسی اعلام شد.

در همین راستا، مورگان اورتگس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی به مردم تونس به خاطر درگذشت رئیس‌جمهورشان تسلیت گفت.

وی تأکید کرد: السبسی اولین رئیس‌جمهور منتخب دموکرات در تونس بعد از انقلاب ۲۰۱۱ است. او دوستی نزدیک و شریک قادری برای آمریکاست.

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه نیز به خانواده السبسی تسلیت گفت و تأکید کرد: فرانسه یک دوست را از دست داد و مردم تونس رهبری شجاع را از دست دادند. السبسی در برابر تمامی دشمنان ایستاد تا آینده را بسازد و دموکراسی را مستحکم کند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز از خبر مرگ السبسی ابراز ناراحتی کرد و او را شخصیت محوری در تاریخ تونس و آینده این کشور دانست.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تأکید کرد که این اتحادیه در کنار تونس در این عزاداری شریک است.

وی افزود: رئیس‌جمهور تونس در طول سال‌های زندگی خود یک سیاستمدار شجاع بود.

جوزپه کونتی، نخست‌وزیر ایتالیا نیز ضمن تسلیت به مردم تونس السبسی را شخصی دارای تجربه سیاسی و انسانیت عمیق دانست.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند