یک سخنگوی وزارت خارجه آلمان طی نشست خبری بعد از جلسه هیأت دولت در برلین گفت این کشور در حال گفت‌وگو با فرانسه و بریتانیا درباره ایده ماموریت دریایی اروپا با هدف مطمئن‌شدن از کشتیرانی ایمن در تنگه هرمز است اما هنوز برای صحبت کردن درباره نحوه مشارکت آلمان در طرح آمریکا زود است.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» وی در این باره توضیح داد: «ما مشارکت فشرده‌ای در این گفت‌وگوها داریم. ولی این ارزیابی‌های مفهومی فعلا در آغاز مسیر هستند. هنوز خیلی زود است درباره نحوه حمایت یا مشارکت احتمالی آلمان صحبت کنیم».

این مقام آلمانی ضمن اشاره به اینکه درخواست‌های آمریکا برای پیوستن آلمان به ائتلاف نظامی دریایی در خلیج فارس، بخشی از این مذاکرات نیست، افزود: «چیزی که مشخص است، همکاری سه کشور اروپایی (فرانسه، آلمان و بریتانیا) در این زمینه است».

رویترز همچنین چندی پیش به نقل از منابع متعددی در کشورهای متحد آمریکا گزارش داده بود که به دلیل اینکه مشارکت در پیشنهاد واشنگتن برای تشکیل ائتلاف دریایی، به زعم تهران اقدامی ضد ایرانی است، این دولت‌ها تمایل چندانی برای همراهی با آمریکا ندارند. 

«کاترین ویلبارگر» معاون موقت وزارت دفاع آمریکا نیز درباره نگرانی‌ها و سوءتفاهم‌های اخیر درباره این طرح گفته بود: «این طرح برای آغاز درگیری نظامی نبود. واشنگتن در این پیشنهاد خود قصد دارد به کشتی‌ها اقدامات شناسایی پیشگیرانه ارائه دهد و متحدان آمریکا نیز در آب‌های نزدیک آنها گشت‌زنی کرده و کشتی‌های تجاری را اسکورت می‌کنند». 

 

این مطلب برایم مفید است