روزنامه النهار لبنان سه‌شنبه (یک مرداد) نوشت که «زاهر حماده»، قاضی و بازپرس دادگستری لبنان قرار بازداشت غیابی علیه ده شهروند لیبی صادر کرده است که «سیف‌الاسلام»، پسر «معمر القذافی»، رهبر سابق لیبی، «عبدالله السنونسی» و «احمد رمضان الاطبیعی» از برجسته‌ترین افراد بین آن‌ها هستند.

این مقام قضایی در حکم خود تأکید کرده است که دلایلی وجود دارد که ده شهروند لیبیایی شریک جرم در قضیه ربودن امام موسوی صدر و «شیخ محمد یعقوب» و «عباس بدر الدین»، همراهان وی هستند.

قاضی حماده در مورد عدم همکاری دولت فعلی لیبی به ریاست فایز السراج در مورد پرونده ربوده شدن امام موسی صدر نیز گفت که دولت وفاق ملی بارها با ابلاغ دعوی به متهمان مذکور مخالفت کرده است؛ از این رو، ابلاغ دعوی مطابق قوانین کیفری، غیابی صورت گرفت.

این قاضی همچنین از اجرای اقدامات لازم در خصوص این پرونده خبر داد و خواهان ارجاع این قرارها به پلیس بین‌الملل (اینترپل) جهت تعمیم و تنفیذ آن شد.

امام موسی صدر بنیانگذار و رییس مجلس اعلای اسلامی شیعی لبنان و حزب «جنبش أمل» به همراه شیخ محمد یعقوب و عباس بدرالدین (روزنامه نگار) در نُهم شهریور سال ۱۳۵۸ (۱۹۷۸) در جریان دیدار رسمی از لیبی که به دعوت معمر القذافی، حاکم وقت این کشور صورت گرفته بود، ربوده و ناپدید شد و تاکنون از سرنوشت آن‌ها اطلاعی در دست نیست.

برخی مقامات دولت لبنان، بعد از سرنگونی قذافی از مقامات لیبی بارها خواسته‌اند به تعهدات خود در قبال پرونده ناپدید شدن امام موسی صدر و همراهان وی به منظور روشن شدن واقعیت عمل کنند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند