به گزارش رویترز، امانوئل ماکرون رییس‌جمهوری فرانسه امروز سه شنبه ضمن تبریک به بوریس جانسون نخست‌وزیر جدید بریتانیا اظهار امیدواری کرد که «هر چه سریعتر» همکاری خود با جانسون را نه تنها درباره «برگزیت»، بلکه در مورد مسائل بین‌المللی نظیر تنش کنونی با ایران آغاز کند.

ماکرون در نشست خبری مشترک با «اورزولا فن در لاین،» رییس کمیسیون جدید اروپا در پاریس گفت: زمانی که بوریس جانسون رسماً به نخست‌وزیری بریتانیا منصوب شود، با او تماس خواهم گرفت.

ترزا می فردا استعفای خود را به ملکه الیزابت دوم تقدیم خواهد کرد؛ سپس بوریس جانسون با حضور در کاخ باکینگهام مأموریت تشکیل دولت را برعهده خواهد گرفت.

ترزا می پس از رد سه‌باره برگزیت توسط پارلمان اروپا، با فشارهای درون حزبی مواجه و ناگزیر به استعفا شده بود.

در مراسم معرفی نخست وزیر جدید انگلیس، بوریس جانسون به عنوان رئیس حزب محافظه کار معرفی گردید.

در رأی‌گیری نهایی که میان بیش از ۱۶۰ هزار عضو حزب محافظه‌کار انجام شد، جانسون با کسب ۹۲ هزار ۱۵۳ رأی در مقابل ۴۶ هزار و ۶۵۶ رأی هانت، رهبر حزب و نخست‌وزیر جدید انگلیس لقب گرفت.

حوزه‌های رأی گیری روز دوشنبه ساعت ۱۶ به وقت محلی تعطیل شد. جانسون روز چهارشنبه بعد از ظهر به عنوان نخست وزیر جایگزین ترزا می‌خواهد شد.

ترزا می که با وجود تلاش‌های مکرر نتوانست طرح خود را برای خروج از اتحادیه اروپا (برگزیت) در پارلمان به تصویب برساند ماه گذشته از رهبری حزب محافظه کار استعفا کرد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند