پرویز فتاح در مراسم تکریم خود و معارفه مرتضی بختیاری به عنوان رئیس جدید کمیته امداد که با حضور حجت‌الاسلام محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری و سایر مدیران و معاونین کمیته امداد برگزار شد اظهار کرد: در آستانه پنجم مرداد سالروز عملیات مرصاد قرار داریم که در این عملیات بنده بهترین دوستان خود را از دست دادم و یاد آنها را گرامی می‌دارم.

وی تصریح کرد: در مراسم امروز برخی از خانواده‌های معزز شهدا حضور دارند و یادی می‌کنیم از مرحوم عسگراولادی، عبدالله والی، قمشه و نیری آنهایی که پایه‌ریز این مجموعه بسیار ارزشمند بودند.

رئیس سابق کمیته امداد خاطر نشان کرد: خدا را شاکرم که طی ۵۲ ماه حضورم در امداد، خادم و مددکار محرومان بودم و آن روزی که حضرت آقا بنده را انتخاب کردند خودم تعجب کردم چرا که رشته تحصیلی من ارتباطی به امداد نداشت اما امر، امر ولی بود و ما هم سرباز ولایت و سرباز نیز باید سربازی کند. گفتم می‌روم برای خدمت در امداد و یاد خواهم گرفت و خدا را شاکرم که در طی حضورم خادم و خدمتگزار محرومان و مستضعفان بودم.

فتاح در ادامه از حمایت‌های مقام معظم رهبری تشکرد و گفت: انصافا کمک‌های ایشان و همچنین دفتر مقام معظم رهبری باعث تحولاتی در کمیته امداد شد. در این مدت لطف خدا را احساس کردم و تاکید می‌کنم که در امداد بدون وضو نیامدم و حتی در مراجعاتی که به خانه‌های مددجویان در مناطق مختلف داشتم با وضو رفتم.

رئیس سابقه کمیته امداد گفت: قطعا دل کندن از کمیته امداد سخت است اما بنده جایی خواهم رفت که در آن مجموعه نیز فرصت خوبی برای خدمت به محرومان خواهد بود ضمن اینکه از همراهی دولت، سازمان برنامه و بودجه و سازمان هدفمندی و از مجلس تشکر می‌کنم.

فتاح در ادامه ضمن تشکر از قوه قضائیه، بانک‌ها، استانداران، فرمانداران، بنیاد مسکن، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام، سازمان بهزیستی و سپاه گفت: از همه کسانی که در این مدت همراه بنده در ارائه خدمت به محرومان بودند تشکر می‌کنم.

وی همچنین از حامیان ایتام بابت حمایت‌های خودشان از کمیته امداد تشکر کرد و گفت: در کمیته امداد شاهد یک اجماع ملی حول کمیته امداد بدیم و همه به امداد کمک می‌کردیم و اینک جای انتقاد و گلایه نیست و اگر توفیقی انجام شد مربوط می‌شود به مشارکت و همدلی مسئولان، دست‌اندرکاران.

رئیس سابقه کمیته امداد همچنین بابت کمک و حمایت مردم از کمیته امداد تشکر کرد و گفت: مردم ایران در حوادث مختلف سیل، زلزله و جشن‌ها کمک‌های قابل توجهی به امداد داشتند و اعتماد مردم در این مدت بهتر شده است و آمارها نشان می‌دهد که میزان کمک‌ها افزایش یافته است و در این دوره سعی کردیم که این اعتماد عمومی افزایش یابد.

فتاح تصریح کرد: ما در امداد سیاسی عمل نکردیم علیرغم اینکه سیاست را بلد بودیم ولی سیاسی عمل نکردیم و بر همین اساس تمام دستگاه‌ها و سازمان‌ها با ما همکاری داشتند.

وی ادامه داد: اقداماتی که در سه سال گذشته انجام شده موثر بوده است و آثارش آرامش جامعه هدف است و این موضوع گواهی خدمات موثر امداد بوده است ولی کافی نیست و امیدواریم سران سه قوه عنایت بیشتری را به محرومان داشته باشند و اگر می‌خواهند خزانه‌شان پر شود عنایتی را به این عزیزان داشته باشند و قطعا این توجه و عنایت راه دوری نخواهد رفت.

رئیس سابقه کمیته امداد گفت: رویکرد ما در کمیته امداد تکریم ارباب رجوع بود و این موضوع مورد توجه قرار گرفت. در واقع بنای ما تواضع در برابر ایتام بود و تلاش کردیم که مددکار خوبی در امداد باشیم و این در حالیست که کمیته امداد رئیس نمی‌خواهد بلکه مددکار می‌خواهد و ما نیز تلاش کردیم که رئیس نباشیم و یک مددکار باشیم.

فتاح خاطر نشان کرد: کمیته امداد بزرگترین شبکه مددکاری و مشارکت مردمی محسوب می‌شود و هفتصد هزا رحامی و چند میلیون صندوق صدقات در منازل وجود دارد که خانواده‌ها صدقات خود را در این صندوق‌ها می‌ریزند.

وی در ادامه به موضوع راه‌اندازی صندوق قرض‌الحسنه امداد اشاره کرد و گفت: این صندوق بنا به سفارش هیئت امنا توسعه پیدا کرد و در سال اول منابع آن ۴۰۰ میلیارد تومان بود که امسال به ۲ هزار میلیارد تومان رسیده است و ما می‌توانیم وام بدون سود و بهره به مددجویان پرداخت کنیم و امیدواریم که بانک‌ها نیز به این سمت بروند که دیگر سود و بهره‌ای‌ را دریافت نکنند.

رئیس سابقه کمیته امداد با تاکید بر اینکه کمیته امداد در ارتباط با پرداخت وام به نیازمندان اهل سنت عمل کرده است تصریح کرد: کمیته امداد حتی برای برادران اهل سنت نیز خدمات موثری را انجام داد و این برادران نیز  همانند برادران شیعه از خدمات کمیته امداد استفاد کردند و هم اکنون نیز بسیاری از افراد در سیستان‌وبلوچستان که از برادران اهل سنت هستند توسط برادران شیعه حمایت می‌شوند.

فتاح در ادامه با اشاره به اینکه در طی حضورم در کمیته امداد ۱۷۰ سفر استانی انجام دادم گفت: اگر چه این سفرها خسته کننده بود اما سعی کردیم خسته نشویم و به دورترین روستاها نیز رفتیم و تلاش کردیم نیاز افراد را در این مناطق برطرف کنیم.

وی با تاکید بر اینکه سران قوا حمایت خود را به خاطر تحریم‌ها و نفت از نیازمندان و مددجویان کم نکنند گفت: خیلی از گره‌ها در این مدت باز شد و بسیاری از گره‌ها نیز مانده است و امیدواریم با حضور آقای بختیاری روند خدمترسانی در کمیته امداد ادامه پیدا کند.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند