اسداله عباسی امروز در حاشیه جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران حاضر شد و با اشاره به مصوبه مجلس در مورد افزایش حقوق‌ها گفت: در ارتباط با بحث حقوق کارکنان دولت بر اساس مصوبه‌ای که داشتیم و فرمولی که مبنی بر ۱۰ درصد به اضافه ۴۰۰ هزار تومان تعیین شده دولت بر اساس قانون عمل نکرد.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس گفت: آقای لاریجانی نامه تطبیق قوانین زدند که درباره نقض قانون در مصوبه هیئت دولت است.

وی ادامه داد: بارها اعلام شد که دولت با مجلس مذاکره کند و نظرات کارشناسی یکدیگر را به یک نقطه مشترک برسانند و این موانع موجود را رفع کنند اما تا اینجا همکاری نداشتند و آقای لاریجانی ناچار شد که نامه بزنند.

 

عباسی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: انتصاب روسای بنیاد مستضعفان و کمیته امداد امام خمینی (ره) را که مقام معظم رهبری در انتصابات آنها نکاتی را یادآوری کرده بودند، تبریک می‌گویم و امیدوارم با رویکرد جدید فعالیت خود را آغاز کنند.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی افزود: از نیروهای هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تشکر می‌کنیم که حرکت خوبی را انجام دادند و  در اقدامی مناسب کشتی انگلیسی که رادار خود را خاموش و نفت قاچاق می کرد را متوقف کردند. این اقدام بنا به درخواست بنادر و کشتیرانی استان هرمزگان بوده و مقابله به مثل نکردند.

وی در خصوص بررسی و تصویب طرح دو فوریتی الزام بانک‌ها و موسسات به حذف سود و جریمه دیرکرد تسهیلات گفت: رئیس بانک مرکزی تأیید می‌کند که برخی محاسبات بانک‌ها غیرقانونی و ربح مرکب است و مراجع و فقها نسبت به این موضوع ابراز نگرانی می‌کنند، مجلس در گذشته تشکیل شورای فقهی را در بانک مرکزی تصویب کرده بود.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امروز بانک‌ها در ارتباط با سود و جریمه دیرکرد غیرقانونی عمل می‌کنند و بسیاری از بنگاه‌های کوچک در شرایط اقتصادی موجود تحت فشار قرار گرفته‌اند و بانک‌ها نیز بر آنها با عقد قرارداد، مجدد فشار مضاعف آورده‌اند.

عباسی با تأکید بر اینکه به بنگاه‌ها بر اساس قرارداد اولیه فرصت داده می‌شود وام‌های زیر دو میلیارد تومان خود را تسویه کنند، عنوان کرد: این قانون شامل افرادی که در گذشته دچار مشکل شدند، می‌شود و در راستای حمایت از واحدهای تولیدی است.

این نماینده مردم در مجلس دهم در خصوص افزایش حقوق کارکنان گفت: این قانون برای حمایت ویژه از کارکنان با حقوق کمتر از ۵میلیون تومان تصویب شد اما نفع آن برای افرادی که بیش از ۱۰ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند، بوده است.

وی در زمینه طرح تشکیل وزارت بازرگانی اظهار داشت: در سال گذشته دولت لایحه تشکیل وزارت بازرگانی را ارائه کرد که با مخالفت نمایندگان مواجه شد، برخی از نمایندگان مجدداً طرحی را در خصوص تشکیل وزارت بازرگانی آماده کردند که در کمیسیون‌های مربوطه مورد بررسی قرار گرفته که پس از بررسی طرح‌های اولویت‌دار، احتمالاً در هفته آینده به صحن علنی مجلس آورده می‌شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سهم وزارت صنعت، معدن و تجارت از ۱۴میلیارد دلار در نظر گرفته شده برای واردات کالاهای اساسی ۶ درصد بود، تصریح کرد: عمده ارز اختصاص یافته به واردات کالای اساسی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفت، امیدواریم چالش‌های موجود در مهار تورم و تولید محصولات زراعی و گوشت و مرغ با تشکیل وزارت بازرگانی برطرف شود.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در پایان با تأکید بر اینکه هفته آینده جلسه غیرعلنی با حضور وزیر جهاد کشاورزی در روز دوشنبه یا سه‌شنبه در زمینه نهاده‌های کشاورزی، خوراک دام، کود شیمیایی و خرید تضمینی گندم برگزار می‌شود، خاطر نشان کرد: دستور دیگر جلسه غیرعلنی در ماه آینده مجلس شورای اسلامی در خصوص صندوق بازنشستگی و یا هدفمندی یارانه‌ها است.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند