در پی انتشار خبر حمله گاندو به دختر بچه روستایی اهل سیستان و بلوچستان، روابط عمومی آب و فاضلاب روستایی این استان ضمن اظهار هم‌دردی از وقوع حادثه، توضیحی را در این باره ارائه کرد.

در این جوابیه آمده است: تعداد ۹ روستای منطقه کشاری در قالب یک مجتمع آبرسانی روستایی واقع در هفت کیلومتری روستای مولا آباد (چاه) با ۲۲۷ خانوار و ۸۵ اشتراک تأمین آب می‌شوند.

در سال‌های قبل همه خطوط عملیات اجرایی شامل خطوط انتقال و شبکه توزیع و همچنین سامانه کلریناتور جهت بهداشتی کردن آب مورد نیاز احداث شده و هم اکنون همه تاسیسات موردنیاز جهت آبرسانی به روستاهای مجتمع مذکور در مدار بهره‌برداری بوده و مردم منطقه از آب آشامیدنی سالم بهره‌مند هستند.

با وجود تاسیسات آب آشامیدنی برای همه مجتمع کشاری، برخی از ساکنان نسبت به دریافت اشتراک آب اقدام نکرده و آب شرب مورد نیاز آنها از طریق آبرسانی سیار تامین می‌شود که درخواست می شود مردم روستاهای مذکور جهت دریافت انشعاب آب به اداره آبفار سرباز مراجعه کنند.

در حال‌حاضر شرکت آب و فاضلاب روستایی سیستان و بلوچستان جهت آبرسانی به ۲۰۲۵ روستا در سطح استان، تعداد ۱۸ مجتمع بزرگ آبرسانی روستایی را با پیشرفت فیزیکی ۳۵ درصد در حال احداث دارد که اجرای آنها در سه سال اخیر افزون‌بر ۴۵۰ میلیارد تومان هزینه در بر داشته است.

در این راستا می‌توان به مجتمع ۲۶۱ روستایی در دست اجرای تلنگ‌پلان و پیرسهراب شهرستان چابهار و قصرقند با حجم عملیات ۹۰۳ کیلومتر خطوط انتقال و شبکه توزیع، بیش از ۲۱ هزار متر مکعب مخازن ذخیره با اعتبار هزینه شده حدود ۱۷۰ میلیارد تومان و ۶۸ درصد پیشرفت فیزیکی اشاره کرد.

پروژه آبرسانی ۲۸ روستایی مجتمع بندینی شهرستان کنارک برای جمعیتی حدود هفت هزار نفر از دیگر اقدامات در دست انجام است که با پیشرفت فیزیکی بیش از ۹۰ درصد دارای حجم عملیاتی شامل ۲۲۵ کیلومتر خطوط انتقال و شبکه توزیع به‌همراه ۲۰۰۰ مترمکعب مخازن ذخیره است که اعتبار هزینه شده آن بیش از ۵۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود.

پروژه آبرسانی ۴۱ روستایی غرب و شرق بمپور یکی دیگر از پروژه‌های شاخص اجرا شده در این استان است که بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و حدود ۶۲ هزار نفر را تحت پوشش قرار می‌دهد. این پروژه دارای حجم عملیاتی شامل ۵۶۷ کیلومتر خطوط انتقال شبکه داخلی و بیش از ۱۱ هزار متر مکعب مخازن ذخیره بوده که اجرای آن تاکنون بیش از ۷۵ میلیارد تومان هزینه در بر داشته است.

پروژه آبرسانی ۲۱۳ روستایی زیرمجموعه سد پیشین نیز با حجم عملیاتی ۱۴۵۰ کیلومتر خطوط انتقال و شبکه توزیع و ۴۷ هزار متر مکعب مخازن ذخیره در دست اجراست که آب شرب مورد نیاز حدود ۱۴۴ هزار نفر را تامین خواهد کرد. این پروژه در حال‌حاضر با صرف حدود ۱۰ میلیارد تومان هزینه حدود ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و اتمام آن به ۴۸۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد. به منظور تسریع در اجرای این پروژه قرار است در آینده ای نزدیک بخشی از عملیات اجرایی آن از طریق فاینانس اجرایی شود.

شرکت آب و فاضلاب روستایی استان سیستان و بلوچستان طی سال‌های اخیر ۵۲۰ پروژه آبرسانی روستایی را در دست اجرا داشته که با این تعداد پروژه سالانه حجم عملیاتی شامل ۸۰۰ کیلومتر خطوط انتقال و شبکه داخلی و ۲۰ هزار متر مکعب مخازن ذخیره و حدود ۸۰ حلقه چاه آب آشامیدنی حفر کرده و جهت تامین آب شرب جامعه تحت پوشش وارد مدار بهره‌برداری کرده است.

با مجموعه اقداماتی که طی سالیان گذشته از طریق این شرکت انجام شده شاخص بهره‌مندی جمعیت روستایی استان به ۶۳ درصد رسیده است که تنها طی دو سال اخیر حدود ۲ درصد شاخص مذکور ارتقا یافته است. همچنین در سال گذشته ۷۸۴ کیلومتر عملیات اجرایی لوله‌گذاری، احداث ۲۶ باب مخزن با حجم ۴۱ هزار و ۲۵۰ متر مکعب و ۸۷ حلقه حفر و تجهیز چاه انجام شده است.

این شرکت تعداد ۲۸ مجتمع شاخص آبرسانی دیگر را نیز در دست مطالعه داشته که از این تعداد ۱۰ مجتمع تکمیل و آماده اجرای تاسیسات است و تعداد ۱۸ مجتمع مطالعاتی باقی‌مانده را نیز در دستور کار دارد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند