مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه درباره تحولات شمال سوریه گفت: چنانچه تهدیدات از سوی گروه یگان های مدافع خلق (ی.پ.گ) تداوم داشته باشد، عملیات شرق فرات را آغاز خواهیم کرد. آمریکا نیز باید به موضع ما در این زمینه توجه کند.

چاووش اوغلو با یادآوری نقشه راه منبج اظهار داشت: برای برقراری منطقه امن، نیروهای مشترک تأمین امنیت را به همراه آمریکا تشکیل دادیم. به مقامات آمریکایی یادآور شده ایم که به بهانه وضعیت ادلب، نمی توان منطقه منبج را فراموش کرد. چندین بار شاهد عدم برآوردن وعده های مقامات آمریکایی درباره نقشه راه منبج بوده ایم.

وزیر خارجه ترکیه با اشاره به اینکه هدف نقشه راه منبج، بیرون راندن اعضای پ ک ک و یگان های مدافع خلق از این شهر و سپردن مقدرات امور به مردم محلی است افزود: ۱۴ ماه از موافقت در زمینه نقشه راه منبج گذشته، اما هنوز گام عملی ای در این زمینه اتخاذ نشده است. در صورتی که منطقه امن تشکیل نشده و تروریست ها از منطقه پاکسازی نشوند، عملیات خود را شروع خواهیم کرد.

گفتنی است چندی پیش رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه در دیدار با شماری از افسران و دانش آموختگان دانشگاه دفاع ملی ترکیه تصریح کرد: شما افسران به زودی منبج&#۳۹; و شرق فرات را از وجود تروریست ها پاکسازی خواهید کرد.

 

وی افزود: شما سنجار و قندیل را بر سر تروریست های پ ک ک (حزب کارگران کردستان) خراب خواهید کرد.

رییس جمهوری ترکیه در ادامه گفت: ارتش ما همچنان تضمینی برای استقلال و امنیت کشور است و این نیرو در برابر کسانی که می خواهند مرزهای ترکیه را با گروه های تروریستی محاصره کنند، خواهد ایستاد.

وی در پایان سخنان خود گفت پیروزی ها و دستاوردهای ارتش ترکیه در عملیات های نظامی موسوم به «سپر فرات و شاخه زیتون» در استان ادلب سوریه وشمال عراق، دنیا را متعجب کرده است.

گفتنی است ترکیه هدف خود از تهاجم نظامی به اراضی سوریه و عراق را بیرون راندن شبه نظامیان و نیروهای موسوم به یگان های مدافع خلق سوریه (ی.پ.گ) عنوان کرد.

ارتش ترکیه در روز ۲۰ ژانویه (۳۰ دی ماه ۱۳۹۶) با تجاوز آشکار به خاک سوریه و با همراهی نیروهای موسوم به ارتش آزاد سوریه، عملیاتی را به نام شاخه زیتون در منطقه &#۳۹;عفرین&#۳۹; در شمال سوریه آغاز کرد. پس از مدتی ارتش این کشور موفق شد کردها را از این منطقه بیرون براند و حضور خود را تثبیت کند.

از سوی دیگر عناصر تروریستی مورد حمایت ترکیه موسوم به ارتش آزاد نیز هم اکنون در بخش وسیعی از استان ادلب حضور دارند و مانع اصلی آزادی همه اراضی سوریه از وجود تروریست ها هستند.

دولت سوریه بارها با صدور بیانیه، اقدامات دولت ترکیه در انجام عملیات نظامی در عفرین و سایر مناطق دولت سوریه را اشغالگری دانسته و خواستار پایان دادن به این حضور غیرقانونی شده است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند