رسانه رسمی کره شمالی از ژاپن برای اعمال محدودیتهای تجاری علیه کره جنوبی به دلیل اختلافات بر سر قانون کار اجباری در زمان جنگ انتقاد کرد. کره شمالی توکیو را به "تخریب روند صلح" در شبه جزیره کره متهم کرد.

اولین جرقه این تنش پس از آن شکل گرفت که دادگاه عالی کره جنوبی حکمی مبنی بر لزوم پرداخت غرامت از سوی دو شرکت ژاپنی به کره‌ای ها به دلیل کار اجباری در سالهای 1919 تا 1945 صادر کرد. از همان ابتدا قابل حدس بود که ژاپنی‌ها نیز بیکار نخواهند نشست و دست به اقدام متقابل خواهند زد. نخست وزیر ژاپن نیز با قدرت اعلام کرد که از شرکتهای نیپون استیل و سومیتون در برابر دادگاه‌های کره جنوبی حمایت خواهد کرد.

دولت ژاپن 10 تیر اعلام کرد که محدودیتهای بیشتری را بر صادرات مواد تولیدی نیمه رسانا، صفحه های نمایش LED ارگانیک و سایر محصولات با فناوری بالا به کره جنوبی اعمال خواهد کرد. اقدامی که بسیاری معتقد بودند می‌تواند باعث وقفه در زنجیره تولید محصولات در آسیا شود. وزارت تجارت ژاپن این تصمیم را واکنش به "ایجاد یک وضعیت نامناسب" خواند.

تیتسو سایتو، یکی از مقامات ارشد حزب کومیتو ژاپن نیز در جریان یک بحث مشابه گفت که اتفاقات نامناسبی شامل مواردی که امنیت ملی ژاپن را تحت تأثیر قرار می‌دهند و مواردی که در نهایت باعث استفاده از صادرات ژاپنی در تولیدات تسلیحاتی در خارج از کشور (کره شمالی) است، مشاهده شده است.

به نظر می‌رسد وارد شدن پیونگ یانگ به بحث کره جنوبی و ژاپن یکی از دلایل مجبور شدن پیونگ یانگ به واکنش دربرابر این موضوع است. از سوی دیگر نزدیک شدن دو کره می‌تواند به بهبود روابط طرفین و در نهایت توافق هسته‌ای منجر شود؛ موضوعی که البته مدتهاست باوجود وعده‌ها و دیدارهای مختلف به نتیجه مورد نظر نرسیده است.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند