سازمان امنیت داخلی نروژ PST روز سه‌شنبه در صفحه توییتر خود خبر بازداشت ملا کریکار را داد. حکم بازداشت ملا کریکار هم از سوی پلیس بین‌المللی و هم دادگستری ایتالیا صادر شده بود.

دادگاهی در شهر بولسانو در ایتالیا حکم زندان او را صادر کرده بود. نیروهای امنیتی نروژ تنها دو ساعت پس از این حکم او را دستگیر کردند. ملا کریکار متهم به توطئه‌های تروریستی شده است. او اهل کردستان عراق است. این اسلام‌گرای ۶۳ ساله به شکل غیابی محکوم به ۱۲ سال حبس شده است. همین دادگاه علیه پنج نفر دیگر نیز احکام حبس صادر کرده است.

به گزارش دویچه وله از جمله اتهامات ملا کریکار رهبری جریان تروریستی "جنبش شاخ" است. گفته می‌شود که این جنبش با داعش ارتباط دارد و قصد انجام اقدامات تروریستی در اروپا را داشته است. وکیل ملا کریکار این اتهامات را رد کرده و گفته که او هیچ ارتباطی با داعش نداشته است و تنها می‌خواسته به عراق بازگردد و در آنجا سیاستمدار شود.

نام واقعی ملا کریکار، نجم‌الدین فرج احمد است. او در فهرست تروریستی سازمان ملل و ایالات متحده آمریکا نیز قرار دارد. ملا کریکار از سال ۱۹۹۱ در نروژ زندگی می‌کند. نروز بارها تلاش کره او را به عراق بازگرداند. اما این کار تاکنون انجام نشده زیرا این بیم می‌رود که در آنجا مجازات مرگ در انتظارش باشد.

گفته می‌شود که او خود را هم‌زمان پیرو اسامه بن‌لادن و قاضی محمد می‌داند. ملا کریکار در کارنامه خود فرمانده نظامی جنبش اسلامی کردستان در عراق را دارد. او بعدها از این جنبش جدا شد و گروه انصارالاسلام را تشکیل داد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند