مجله نیوزویک گزارش داد، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و دولت او مدعی شدند که انتشار توییت‌های این هفته خطاب به زنان منتقد کنگره آمریکا مبنی بر اینکه "بروند به جاهای درب و داغان و پر از جرمی که از آنها آمده‌اند" مشکلی ندارد، چون این زنان علیه اسرائیل هستند!

"لیگ ضد افترا" که یک نهاد بین‌المللی یهودی است و علیه یهودستیزی و نژادپرستی مبارزه می‌کند، با توییت‌های رئیس‌جمهوری آمریکا درباره اسرائیل موافق نیست.

جاناتان گرینبلات، مدیر اجرایی این سازمان گفت: ما یهودی‌ها، همگی با این نوع تعصب تفرقه‌آمیز آشناییم. در حالی که لیگ ضد افترا آشکارا با این زنان عضو کنگره در برخی مسائل موافق نیست، رئیس‌جمهوری آمریکا به بیان صحبت‌های نژادپرستانه از دیدگاه ناسیونالیست‌های سفیدپوست می‌پردازد و خودخواهانه از مردم یهود و اسرائیل به عنوان سپری برای تاکید بر سخنانش استفاده می‌کند.

گرینبلات تاکید کرد: سیاسی کردن حمایت گسترده و دو حزبی از اسرائیل و بیان اتهامات یهودستیزانه برای امنیت اسرائیل و جامعه یهودی خطرناک است.

"شورای دموکراتیک یهودی آمریکا" هم که یک گروه تبلیغ‌کننده دستورکار حامی اسرائیل است، استفاده رئیس‌جمهوری آمریکا از اسرائیل برای دفاع از اظهاراتش را محکوم کرد. هیلی سویفر، مدیر اجرایی این سازمان تاکید کرد: توجیه دونالد ترامپ برای زخم‌زبان نژادپرستانه خود، تلاشی آشکار برای استفاده از اسرائیل به عنوان یک نکته انحرافی است که ما قویاً رد می‌کنیم. ترامپ خودش را به عنوان یک "نژادپرست کل قوای آمریکا" نمایش داده است و سکوت جمهوری‌خواهان همدستی در دستورکار نفرت‌پراکنانه اوست.

برخی مدعی هستند ایلهان عمر، نماینده زن کنگره آمریکا که سومالیایی‌تبار است، اوایل امسال حین انتقاد از کمیته روابط عمومی آمریکا-اسرائیل (آیپک) سخنان یهودستیزانه مطرح کرده بود. او گفته بود، آیپک به سیاستمداران بابت پشتیبانی از سیاست‌های حامی اسرائیل پول می‌دهد.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند