در جلسه نوبت عصر روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی ایرادات شورای نگهبان به لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی رفع شد.

طبق ماده واحده این لایحه مقرر شد فرزندان حاصل از ازدواج شرعی زنان ایرانی با مردان غیرایرانی که قبل یا بعد از تصویب این قانون متولد شده یا می‌شوند، قبل از رسیدن به سن ۱۸ سال تمام شمسی به درخواست مادر ایرانی در صورت نداشتن مشکل امنیتی به تشخیص وزارت اطلاعات به تابعیت ایران در می‌آیند.

فرزندان مذکور پس از رسیدن به سن ۱۸ سال تمام شمسی در صورت عدم تقاضای مادرِ ایرانی، می‌توانند تابعیت ایران را تقاضا کنند که در صورت نداشتن مشکل امنیتی به تشخیص وزارت اطلاعات به تابعیت ایران پذیرفته می‌شوند.

پاسخ به استعلام امنیتی باید حداکثر ظرف مدت ۳ ماه انجام شود و نیروی انتظامی نیز مکلف است نسبت به صدور پروانه اقامت برای پدر غیرایرانی در صورت نداشتن مشکل امنیتی به تشخیص وزارت اطلاعات اقدام کند.

پیش از این شورای نگهبان نسبت به بروز مشکلات و مسائل امنیتی به این لایحه ایراداتی گرفته بود. به همین دلیل «تشخیص وزارت اطلاعات» به عنوان یکی از شروط اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی و همچنین صدور پروانه اقامت برای پدر غیرایرانی تعیین شد.

 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند