رسانه‌هایی همچون تایمز، بی بی سی و ایوینینگ استاندارد گزارش داده اند که «جرمی هانت» وزیر خارجه انگلیس قصد دارد اقدامات و تلاش‌های تازه‌ای را در خصوص توافق اتمی و نیز برای کاستن از تنش‌های فزاینده پیرامون آن و تنش‌ها بین ایران و آمریکا در خاورمیانه، آغاز کند.

 

روزنامه ایوینینگ استاندارد چاپ لندن و شبکه خبری بی‌بی‌سی در این رابطه اعلام کرده‌اند که هانت امروز دوشنبه، ۲۴ تیر ماه، برای دیدار با همتایان اروپایی راهی بروکسل می‌شود و هدف او نیز ابراز نگرانی در مورد کاهش تعهدات تهران در توافق اتمی موسوم به «برجام» و نیز کاستن از تنش‌ها در منطقه است.

 

روزنامه تایمز چاپ لندن نیز گزارش داده است که هانت نخست قصد فرستادن یک مقام وزارت خارجه را به نشست بروکسل داشت، اما مخاطرات موجود بر سر ادامه توافق اتمی سبب شده تا خود شخصاً راهی نشست بروکسل شود.

به نوشته روسانه های انگلیسی، پس از خروج آمریکا از برجام، جمهوری اسلامی که اقدامات اروپایی‌ها برای حفظ برجام رضایتش را جلب نکرده، دست به کاهش گام به گام تعهداتش در توافق اتمی زده و از سوی دیگر تنش‌ها بین ایالات متحده و جمهوری اسلامی ایران در منطقه غرب آسیا نیز به‌طور قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است.

در همین رابطه دیروز یکشنبه سه کشور اروپایی طرف توافق اتمی با تهران؛ بریتانیا، آلمان و فرانسه، در بیانیه‌ای از پیامدهای تحریم‌های آمریکا علیه ایران که خطر نابودی برجام را افزایش می‌دهد، ابراز نگرانی کردند. این سه کشور همچنین از اقدامات تهران در توقف برخی تعهداتش نیز به شدت ابراز نگرانی کردند.

این سه کشور خواستار گفتگو و پایان دادن به تنش بر سر برنامه هسته‌ای ایران شدند.

به نظر می‌رسد اقدامات تازه جرمی هانت نیز در راستای همین بیانیه و رویکرد سه کشور اروپایی انجام می‌گیرد.

هانت گفته که خاورمیانه در حال حاضر هم یکی از بی‌ثبات‌ترین مناطق در جهان است، اما اگر طرف‌های مختلف به سلاح اتمی دست یابند، این موضوع به یک خطر بالقوه برای حیات نوع بشر تبدیل خواهد شد. من هر کاری خواهم کرد تا چنین نشود.

وزیر خارجه انگلیس همچنین اعلام کرده است: من بر تلاش‌ها به رهبری انگلیس در کنار فرانسه و آلمان برای حفظ توافق اتمی و تشویق ایران به اجرای آن، خواهم افزود.

اخیراً روابط تهران و لندن نیز بر سر توقیف نفتکش ایرانی در جبل‌الطارق توسط انگلیس، دستخوش تحولات تازه‌ای شده است.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند