«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یکشنبه بار دیگر تأکید کرد که امنیت منطقه غرب آسیا و خلیج فارس، برای اروپا که در همسایگی این منطقه واقع شده، حائز اهمیت است.

موگرینی که در مراسم افتتاح دفتر دیپلماتیک اتحادیه اروپا در پایتخت کویت صحبت می‌کرد، با تمجید از کویت به عنوان «صدای عقلانیت»، افتتاح این مقر و دو دفتر دیپلماتیک دیگر اتحادیه اروپا در ریاض و ابوظبی را حاکی از این پیام توصیف کرد که «اتحادیه اروپا در حال افزایش حضور و تعامل خود در خاورمیانه و خلیج [فارس] است، چراکه ما همسایه‌ایم و منطقه‌ای مشترک داریم و به هم متصل هستیم.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: «آنچه در خلیج [فارس] اتفاق می‌افتد، برای اروپا مهم است و آنچه در اروپا اتفاق می‌افتد، برای خلیج [فارس] مهم است. بنابراین، ضروری و طبیعی است که ما بر روی ارتباطات خود سرمایه‌گذاری کنیم.»

موگرینی سپس به تنش‌های اخیر در خلیج فارس پرداخت و گفت اتحادیه اروپا همه طرف‌ها را به خویشتنداری حداکثری دعوت می‌کند.

وی گفت: «در حال حاضر، منفعت مشترک ما، متوقف کردن تشدید تنش در این منطقه است. منفعت مشترک ما در توصیه به همه طرف‌های این جامعه برای خویشتنداری حداکثری و آوردن عقلانیت و منطق به بحث‌هاست.»

موگرینی سپس تلویحا به وضعیت توافق هسته‌ای با ایران اشاره کرد. او گفت: «منطقه مشترک ما به یک تقابل دیگر، به یک درگیری دیگر و به جنگ دیگر، نیاز ندارد. ما به رقابت تسلیحات هسته‌ای، نیازی نداریم. ما به منطق نیاز داریم. ما به جای باز کردن جبهه‌های جدید تقابل، به حفظ و بسط آن چیزی نیاز داریم که سال‌ها برای مذاکره در موردش وقت صرف شد.»

در دو ماه اخیر دولت آمریکا با اقداماتی نظیر تلاش برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران، اعزام چند هزار نیروی نظامی به منطقه و استقرار ناو هواپیمابر و بمب‌افکن در منطقه، وضعیت در خلیج فارس را تنش‌آلود کرده است. واشنگتن همچنین چند حادثه رخ داده برای نفتکش‌ها در دریای عمان را به ایران نسبت داده و به همین بهانه سعی می‌کند ائتلاف نظامی دریایی تازه‌ای برای اسکورت کشتی‌ها در خلیج فارس ایجاد کند.

جمهوری اسلامی ایران اردیبهشت ماه امسال در سالگرد خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای، اعلام کرد به دلیل عدم تحقق وعده‌های اتحادیه اروپا برای جبران آثار تحریم‌های آمریکا، به صورت گام به گام تعهد خود به توافق هسته‌ای را کاهش می‌دهد. ایران در گام نخست تعهد به سقف مقرر در برجام برای ذخایر اورانیوم با غنای پایین و آب سنگین را تعلیق کرد و در گام دوم هم سطح غنی‌سازی اورانیوم را از ۳.۶۷ درصد به ۴.۵ درصد افزایش داد.

با وجود خروج دسته‌جمعی شرکت‌های اروپایی از ایران، اتحادیه اروپا که در بیش از یک سال گذشته نتوانسته ساز و کار مؤثری برای تسهیل تجارت با ایران ایجاد کند، تأکید دارد که جمهوری اسلامی ایران همچنان به صورت یکجانبه به این توافق چندجانبه پایبند باشد و برنامه هسته‌ای خود را محدود نگه دارد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند