"داوید ریگوله" کارشناس مسائل ایران و پژوهشگر موسسه تحلیل راهبردی ( IFAS) در مصاحبه با فرانس ۲۴ افزود: زمانی که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا قصد خروج از توافق هسته ای با ایران را داشت، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه به وی هشدار داد که این اقدام می تواند دست تهران را برای هر اقدام باز بگذارد.

وی ادامه داد: البته ترامپ گوش شنوایی برای این پیشنهاد نداشت و در نهایت رئیس جمهوری ترامپ از توافق خارج شد. اکنون شاهد نتایج عواقب این تصمیم یکجانبه و نابجای دونالد ترامپ هستیم.

ریگوله تاکید کرد که امروز ایران حق را به خود می دهد و می گوید که این توافق برایش مساعد نیست. ایران بر اساس ماده ۲۶ توافق هسته ای می تواند در صورت رعایت نشدن مفاد تامین کننده منافع اش، به صورت کلی یا جزئی از آن خارج شود. امروز ما شاهد همین فرآیند تعهد زدایی تدریجی از توافق هستیم که تهران آن را به صورتی حساب شده انجام می دهد.

 

این کارشناس مسائل ایران ادامه داد: آنها (آمریکایی و اروپایی ها) از تعهداتشان شانه خالی کرده اند و در عین حال انتظار دارند ایران در توافق باقی بماند. این شرایط دشواری است که بالاخص فشار را بر دوش اروپایی ها قرار داده است و در واقع آنان را در میان دو لبه تیغ فشارهای آمریکا و سیاست های ایران قرار داده است.

در همین ارتباط، نشریه نوول ابسرواتور نیز چندی پیش نوشت: تنش میان ایران و آمریکا که به تصمیم ایران مبنی بر کاهش تعهدات خود به توافقنامه هسته ای منجر شد، آشکارا بر ناتوانی جامعه اروپایی صحه گذاشت.

اگرچه نگرانی کشورهای اروپایی امضا کننده توافق هسته ای شامل فرانسه، آلمان و انگلیس قابل درک است اما خطرناک بودن و اعتراضات آنها (نسبت به تصمیم جدید ایران) تعجب آور است.

باید گفت که تصمیم جمهوری اسلامی برای از سرگیری غنی سازی اورانیوم نخستین گام این کشور در این تنش است. این تصمیم تهران نتیجه اقدامی است که رئیس جمهوری آمریکا در ماه مه سال ۲۰۱۸ انجام داد و از توافق هسته ای که بسختی و پس از ۲۱ ماه مذاکره حاصل شده بود خارج شد.

ابسرواتور افزود: این تصمیم ایران که افزایش تنش میان آمریکا و ایران را نشان می دهد، در عین حال ضعف دیپلماسی اروپایی و تزلزل آن را در برابر فشارهای آمریکا نشان می دهد و  شاید بتوان امیدوار بود سران اروپایی که از تصمیم جدید ایران (کاهش تعهدات) ابراز تأسف می کنند، همزمان به تبعات سنگین یکجانبه گرایی تند دونالد ترامپ هم اعتراض کنند.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند