معاون کنسولی وزارت خارجه کشورمان که به افغانستان سفر کرده بود، در کابل گفت: در اجرای موافقت نامه مبادله زندانیان بین دو کشور، تاکنون بیش از ۱۳۰۰ زندانی افغان که دوران محکومیت خود را سپری می کردند از زندان های ایران آزاد و به دولت افغانستان تحویل داده شده اند.

جابری انصاری افزود: در اجرای این‌ موافقت نامه, ۴۹ زندانی ایرانی نیز از زندانهای افغانستان آزاد و به ایران انتقال داده شدند. هم اکنون ۲۱ ایرانی در زندان های افغانستان هستند که هشت نفر از آنها که حکم آنها صادر شده است در روزهای آینده به ایران منتقل خواهند شد. جابری انصاری در ادامه گفت: در ارتباط با ۱۳ زندانی ایرانی دیگر نیز منتظر صدور احکام آنها هستیم. وی همچنین از تلاش ها برای تسهیل و افزایش صدور روادید برای اتباع افغانی در صورت امکان خبر داد.

وی گفت: در تلاش هستیم با افزایش صدور روادید علاوه بر ایجاد تسهیلات برای تجار و بازرگانان افغان، از عبور غیرقانونی افراد دیگر نیز از مرز جلوگیری

جابری انصاری افزود: البته برای عملی کردن این موضوع لازم است‌دولت افغانستان هم به تعهدات خود از جمله صدور اوراق هویت برای اتباع افغان که سالهاست در ایران حضور دارند، اقدام کند.

معاون‌ کنسولی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در سفر چند روزه خود به افغانستان علاوه بر بازدید از کنسول گری های کشورمان با رئیس مجلس سنای افغانستان، وزیر امور خارجه افغانستان و نائب رئیس مجلس نمایندگان‌ دیدار کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند