«سایمون مک‌دونالد» معاون وزیر امور خارجه انگلیس با اشاره به تنش‌های اخیر لندن و واشنگتن در خصوص افشای پیام‌های «کیم داروش» سفیر بریتانیا در ایالات متحده آمریکا در خصوص ناکارآمدی دولت «دونالد ترامپ»، تصریح کرد، احتمال افشای پیام‌های دیپلماتیک بیشتری وجود دارد.

وی در جلسه استماع پارلمان در پاسخ به سؤالات نمایندگان پارلمانی با اشاره به گزارش برخی روزنامه‌ها مبنی بر اینکه احتمال، افشای یادداشت‌های دیپلماتیک بیشتری وجود دارد، پاسخ داد: «من نیز گزارش رسانه‌ها در اینباره را مشاهده کرده‌ام.....احساس می‌کنم که احتمال افشای یادداشت‌های دیپلماتیک بیشتری وجود داشته باشد». 

مک‌دونالد همچنین در خصوص استعفای روز گذشته (چهارشنبه) داروش گفت: «وی به دو دلیل اصلی اقدام به استعفا کرد. اول به دلیل فشاری که بر خانواد‌ه‌اش بود و دوم آنکه اگر همچنان در پست خود باقی می‌ماند، کار کل هیأت دیپلماتیک انگلیس در معرض خطر قرار می‌گرفت».

معاون وزیر خارجه انگلیس تأکید کرد که در تمامی دوران فعالیت خود در وزارت خارجه بریتانیا، مورد مشابهی مسئله کنونی مشاهده نکرده که در آن یک کشور دوست و همپیمان، حاضر به ادامه همکاری با نماینده همپیمان خود نشود.

وی توضیح داد که در کارنامه ۳۷ ساله کاری وی، هرگز شاهد جنجالی مشابه آنچه که میان ترامپ و داروش به وجود آمد نبوده است و تأکید کرد که شخصاً از اینکه داروش مجبور به استعفا شد، ناراحت است.

مک دونالد ضمن ابراز تأسف از عدم پذیرش داروش توسط ترامپ گفت: «فکر نمی‌کردم که رئیس یک دولت، از ادامه همکاری با نماینده انگلیس که نزدیک‌ترین همپیمان بین‌المللی آمریکا به حساب می‌آید، امتناع کند».

روز گذشته، به دنبال تشدید تنش در روابط واشنگتن و لندن به دلیل افشای ایمیل‌های محرمانه سفیر انگلیس در واشنگتن، کیم داروش از سمت خود استعفا کرد. 

روزنامه انگلیسی «دیلی‌میل»  روز یکشنبه هفته پیش ایمیلهای محرمانه داروش را  از مکاتبات میان سفیر انگلیس و دفتر نخست‌وزیری این کشور فاش کرد و نوشت داروش در این مکاتبات، ترامپ را «بی‌منطق، دمدمی‌مزاج و ناکارآمد» توصیف کرده است.

انتشار این اظهارات خشم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را موجب شد. ترامپ ابتدا گفته بود اظهارات داروش را نخوانده است اما روز بعد موضع سرسختانه‌ای علیه سفیر لندن و حتی ترزا می نخست وزیر انگلیس گرفت. 

ترامپ در حساب توئیتیری خود با حمله به داروش و می نوشت:  «من به ترزا می گفتم که چطور توافق (برگزیت) را پیش ببرد اما او روش احمقانه خودش را در پیش گرفت و قادر به انجام توافق نشد. این یک فاجعه است». ترامپ همچنین تاکید کرد که دولتش دیگر با داروش همکاری نخواهد کرد و وی را "فردی بسیار احمق" خواند. 

در ادامه تنش بی سابقه در روابط دو کشور، مذاکرات تجاری واشنگتن و لندن درباره برگزیت نیز به طور ناگهانی لغو شد.

یک منبع آگاه از دولت ترامپ به هفته‌نامه «واشنگتن‌ اگزمینر» گفته بود، ‌ «ویلبر راس» وزیر بازرگانی آمریکا، نشست‌های برنامه‌ریزی شده با «لیام فاکس» وزیر بازرگانی انگلیس را تنها به این دلیل که احتمالاً داروش نیز در آن حضور خواهد یافت، لغو کرده است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند