پایگاه خبری شبکه "ب. اف. ام" فرانسه ، دومینیک دو ویلپن گفت: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا کاملاً تلاش می کند که با ایران به توافق برسد؛ چرا که وی می خواهد به افکار عمومی نشان دهد قادر است برای مردم آمریکا پیروزی دیپلماتیک به همراه آورد.

وی افزود: به زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا زمان زیادی باقی نمانده است و ترامپ به دنبال توافق با ایران است. اکنون این پرسش مطرح است که آیا برای آرام کردن ایران، این توافق با دادن امتیازاتی به تهران حاصل خواهد شد؛ بدین معنا که آنچه را که پیش از این در مورد آن توافق حاصل شده بود، بپذیرد یا اینکه این توافق با چانه زنی بدست خواهد آمد؟

دو ویلپن خاطر نشان کرد: معافیت صادرات نفت به برخی کشورها مانند ترکیه و چین که می خواهند از ایران نفت خریداری کنند، از جمله این امتیازات به شمار می رود.

نخست وزیر اسبق فرانسه در ادامه این مصاحبه خاطر نشان کرد: هم اکنون ترامپ بیش از هر چیز دیگری خواستار آن است که به افکار عمومی نشان دهد مانند موضوع کره شمالی یک رهبر استثنایی است و قادر است برای مردم آمریکا پیروزی دیپلماتیک به همراه آورد.

پیشتر طی مصاحبه هایی، دو ویلپن با انتقاد از سیاست های کاخ سفید، راهبرد اروپا را از آمریکا جدا دانست و گته بود که حدود یک قرن جهان توسط آمریکا اداره می شد، ولی اکنون (با وجود دولت ترامپ) جهان غرب دیگر مرکزی ندارد. این تغییری بسیار مهم است. زیرا دنیای غرب نمی داند که چگونه سخن بگوید و چگونه رفتار کند.

وی اضافه کرد: آمریکا دیگر نمی خواهد نقشی را که ما به آن عادت کرده ایم، ایفا نماید و چند جانبه گرایی را کنار گذاشته است. در چنین شرایطی طی ۱۰ تا ۲۰ سال آینده چین به عنوان یک قدرت در حال ظهور همچنان در حال افزایش نفوذ خواهد بود و آمریکا نیز هرکاری خواهد کرد تا جلوی این اتفاق را بگیرد.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند