به گزارش دیلی صباح، حامی آکسوی سخنگوی وزارت خارجه ترکیه امروز چهارشنبه در بیانیه ای در واکنش به اظهارات مورگان اورتاکوس سخنگوی وزرات خارجه آمریکا در خصوص خرید سامانه های اس -۴۰۰ گفت: از آمریکا می خواهیم تا از برداشتن هر گام اشتباهی با زیرپا گذاشتن اصول دیپلماسی و مذاکره که به روابط میان دو کشور آسیب وارد خواهد کرد، اجتناب کند.

سخنگوی وزارت خارجه ترکیه در این باره ادامه داد: این اظهارات با محتوا و فضای دیدار رجب طیب اردوغان و دونالد ترامپ در حاشیه نشست سران گروه ۲۰ سازگار نیست. شرایطی که ترکیه را به خرید سامانه‌های اس -۴۰۰ سوق داد، آشکار است. ترامپ نیز در این نشست این مسأله را تایید و اعلام کرد که با ترکیه عادلانه برخورد نشده است.

حامی آکسوی خاطرنشان کرد: ما از ابتدای آغاز این روند، آن را به صورت کاملاً شفاف ادامه دادیم. جهت رفع نگرانی های آمریکا در خصوص احتمال آسیب رساندن سامانه های اس -۴۰۰ به سیستم اف -۳۵ پیشنهاد دادیم که گروهی فنی شامل کارشناسانی از ناتو تشکیل شود. اما هنوز پاسخی برای این پیشنهاد خود دریافت نکردیم.

گفتنی است، «مورگان اورتگاس» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پیش از این اعلام کرده بود که موضع واشنگتن در قبال خرید سامانه های اس -۴۰۰ ترکیه و احتمال اعمال تحریم‌ها هیچ تغییری نکرده است.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند