محمد بن سلمان، شاهزاده سعودی که پیش‌تر وعده داده بود جنگ سیاسی و ایدئولوژیک عربستان با ایران را به داخل مرزهای ایران خواهد کشاند و از این بابت، به چهره‌ای بدنام تبدیل شده، قصد دارد تا با بکارگیری رضا پهلوی پسر محمدرضا شاه، برنامه‌ای تلویزیونی را با هدف ایجاد اختلاف در میان مردم ایران راه‌اندازی کند.

وب سایت پرس تی وی با ذکر این موضوع نوشت: هم‌اکنون این برنامه در دفتر شبکه ایران اینترنشنال در لندن در حال تولید است. شبکه ایران اینترنشنال با هدف دامن زدن به تنش‌ها در ایران فعالیت می‌کند و در ماه سپتامبر گذشته، به دلیل مصاحبه با رئیس گروه تروریستی الاهوازیه پس از حمله به یک رژه نظامی دراهواز خبرساز شده بود. در جریان این حمله تروریستی دست کم، ۲۵ نفر کشته و بیش از ۶۰ غیرنظامی زخمی شدند.

نشریه گاردین نیز چندی پیش با انتشار گزارشی نوشت که بودجه ایران اینترنشنال از طریق شرکتی که ارتباطی نزدیک با بن سلمان دارد، تأمین می‌شود.

به گفته یک منبع آگاه، ایده پخش این برنامه تلویزیونی با حضور رضا پهلوی برای اولین بار توسط بن سلمان مطرح شد. منبعی دیگر نیز عنوان کرد که رضا پهلوی برای اجرای این برنامه، دستمزد بالایی را تقاضا کرد اما در نهایت و با مداخله سرویس‌های اطلاعاتی یک کشور اروپایی، با یک پنجم مبلغ پیشنهادی موافقت کرد.

پیش‌تولید این برنامه از چند ماه قبل و بعد از آن‌که تعدادی از عوامل اطلاعاتی عربستان در یکی از دفاتر این شبکه حضور یافتند و تیمی از مشاوران رسانه‌ای را برای این برنامه استخدام کردند، کلید خورده است.

تمرکز اصلی این برنامه بر روی پاکسازی وجهه رژیم پهلوی نزد افکار عمومی معطوف شده است. رژیمی که نوکر آمریکا بود و ده‌ها میلیارد دلار از پول مردم ایران را به باد داد.

این برای اولین بار نیست که پسر شاه مخلوع ایران که هنوز به احیای حکومت پدر خود فکر می‌کند، به طور مستقیم با عربستان وارد همکاری می‌شود.

در سال گذشته نیز ارتباط پهلوی با خانواده سلطنتی سعودی در کانون توجهات بود؛ زمانی که جدالی میان وی و گروهک منافقین به راه افتاد. گروهک منافقین از رضا پهلوی به دلیل توصیف این سازمان به عنوان سازمانی که آمریکا نمی‌تواند با تکیه بر آن به طور جدی به تغییر رژیم در ایران فکر کند، به شدت انتقاد کرد.

رضا پهلوی برای این گفته خود این چنین استدلال کرد که مجاهدین خلق در زمان حمله عراق به ایران، در کنار صدام ایستاد و حتی قبل از انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ نیز برخی از مردم آمریکا را کشته بود.

گروهک منافقین نیز با «اپوزیسیون قلابی» خواندن رضا پهلوی، به صحبت‌های وی واکنش نشان داد.

این گروه همچنین تهدید کرده که اسراری را منتشر خواهد کرد که نشان می‌دهد نه پهلوی، نه عربستان و نه ایران اینترنشنال تمایلی به شکل‌گیری این همکاری سه‌جانبه ندارند.

در همین اثنا، یکی از اعضای دربار پهلوی در گفت و گو با خبرگزاری تسنیم گفت که رضا پهلوی به همراه مادرش به صورت پنهانی به عریستان سفر کردند و برای طرح‌های تغییر رژیم خود، حدود ۲۲ میلیون دلار کمک مالی از عربستان دریافت کردند.

گروهک منافقین نیز به ارتباط با سران سعودی شهرت دارد. آنها در سال ۲۰۱۶ شاهزاده ترکی الفیصل را به گردهمایی خود در پاریس دعوت کرده بودند.

بن سلمان به دنبال چه چیزی است؟

بن سلمان هرگز نتوانسته اشتیاق خود به نابود کردن ایران را همانند یک راز نگه دارد و آن را پنهان کند. در داخل، رژیم سعودی از گروه‌های تروریستی در قسمت‌های جنوب شرق و جنوب غرب ایران حمایت می‌کرد تا از این طریق بتواند احساس امنیت را از مردم ایران سلب کند.

در سطح وسیع‌تر اما عربستان با همکاری اسرائیل و آمریکا، چیزی شبیه به ائتلاف ناتو را با کشورهای عربی علیه جمهوری اسلامی ایران تشکیل داد.

پاپادوپولس، تحلیلگر سیاسی و سردبیر مجله Politics First می‌گوید طبیعی است که او به سمت گروه‌های مخالف که بتوانند به وی در جنگ نرم علیه ایران کمک کنند، کشیده خواهد شد. وی در گفت‌وگو با شبکه پرس تی وی عنوان کرد: «عربستان سعودی که حمایت آمریکا و انگلیس را پشت سر خود می بیند و به صورت غیررسمی نیز از حمایت‌های اسرائیل برخوردار است، علاقه زیادی به سرنگونی حکومت ایران دارد. جای تعجب ندارد که عربستان سعودی از افراد و یا کانال‌های تلویزیونی مخالف ایران حمایت کند.»

وی ادامه داد: «کاری که بن سلمان اکنون انجام می‌دهد، ادامه فعالیت‌های آمریکا و متحدان غربی‌اش است که از سال ۱۹۷۹ و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، سیاست تغییر رژیم را دنبال می‌کنند. این تصمیم یعنی انتخاب رضا پلهوی برای این کار، نشان دهنده اشتیاق واشینگتن برای برگرداندن ایران به دوره قبل از انقلاب است، یعنی زمانی که ایران کشور تحت سلطه آمریکا بود.»

پاپادوپولس افزود: «آن ها در حال آماده کردن فردی (پهلوی) هستند تا در صورت سرنگونی حکومت ایران وی را به روی کار بیاورند و بی‌تردید پسر شاه به خوبی می‌داند که آمریکا و عربستان نظر مثبتی به وی دارند.»

ادعای انگلیس مبنی بر آزادی رسانه‌ها ظاهرسازی محض است

پروژه‌ای که بن سلمان، رضا پهلوی و ایران اینترنشنال آن را شروع کرده‌اند، ادعای لندن مبنی بر آزادی رسانه‌ها در این کشور را تحت الشعاع قرار می‌دهد. در سال ۲۰۱۲، نهاد رگولاتوری انگلیس موسوم به آفکام مجوز پخش پرس تی وی را لغو و ارتباط با حکومت و پروپاگاندا را به عنوان دلایل اصلی اتخاذ این تصمیم عنوان کرد. حتی پس از آنکه پرس تی وی شواهد و مدارکی را نیز در این زمینه ارائه داد و خواستار پاسخ در این زمینه شد، این نهاد از تصمیم خود برنگشت.

این در حالی است که به نظر می‌رسد آفکام مشکلی با دیگر شبکه‌های خارجی همانند ایران اینترنشنال ندارد. شبکه ای که به طور آزادانه، گفتمانی ضدایرانی را ترویج می‌دهد و مصاحبه‌های زنده با تروریست‌های مشهور را پخش می‌کند.

پاپادوپولوس در این باره گفت: «مقامات انگلیسی، این کشور را به عنوان کشوری الگو در جهان در ارائه آزادی‌های رسانه‌ای معرفی می‌کنند.»

وی ادامه داد: «این کشور (انگلیس) نمی‌تواند رسانه دیگری را که مخالف با گفتمان آن در خصوص تحولات جهانی است و دیدگاه‌های کشورهای غربی در خصوص این امور را به چالش می‌کشاند، تحمل کند. به همین دلیل است که مجوز پرس تی وی در انگلیس را لغو کردند.»

این تحلیلگر اضافه کرد: «کاملا روشن است که انگلیس به ایران اینترنشنال اجازه بدهد تا به فعالیت خود ادامه دهد چراکه لندن نیز همانند عربستان سعودی و آمریکا به دنبال تغییر رژیم در ایران است. در واقع، هدف از راه اندازی چنین شبکه‌هایی نیز دقیقاً همین موضوع است.»

وی گفت: انگلیس، استاد دستکاری و جعل است و برخی نیز خریدار آنچه هستند که دستگاه پروپاگاندای آنها ارائه می‌دهد. اگر به عمق ماجرا بنگرید، این واقعیت را خواهید دید که انگلیس به شبکه ای تلویزیونی اجازه پخش می‌دهد که سرنگونی حکومتی مستقل را دنبال می‌کند. این امر خلاف قوانین بین المللی و در تضاد با منشور سازمان ملل است. اما انگلیس در این ماجرا قسر در رفته است.»

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند