سخنگوی اتحادیه اروپا با اشاره به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که نام رسمی توافق هسته ای است، در بروکسل مقر این نهاد به خبرنگاران گفت: به پافشاری بر درخواست از ایران برای خودداری از اجرای اقدام های بیشتر برای تضعیف توافق هسته ای و توقف و لغو همه فعالیت های مغایر برجام مانند تولید اورانیوم با غنای پائین، ادامه می دهیم.

تهران روز یکشنبه ۱۵ تیرماه اعلام کرد که قصد دارد سطح غنی سازی اورانیوم خود را به فراتر از سقف تعیین شده در برجام افزایش دهد که با واکنش منفی کشورهای اروپایی طرف ایران در این توافقنامه روبه رو شد.

به گزارش ایرنا؛ گام دوم ایران برای کم کردن از تعهدات برجامی روز ۱۵ تیرماه اجرایی شد تا پاسخی به اهمال کاری های اروپا باشد. این در حالی است که ایران به برداشتن گام سوم پس از ۶۰ روز هشدار داده است.

غنی سازی ایران از روز گذشته حد مجاز خود بر اساس توافق برجام یعنی ۳.۶۷ درصد را گذراند. این اقدام در چارچوب گام دوم ایران برای کاهش تعهدات برجامی خود در مقابل بدعهدی طرف‌های برجام و برآورده نکردن خواسته‌های ایران انجام شده است.

اولین گام جمهوری اسلامی ایران هم ۶۰ روز پیش و در قالب افزایش میزان تولید اورانیوم البته در همان سطح ۳.۶۷ درصد بود که در روزهای گذشته از مرز ۳۰۰ کیلو گرم گذشته است. حالا ایران هشدار داده در صورت برآورده نشدن مطالبات ایران و تداوم بی توجهی طرف‌های برجام به تعهدات خود به خصوص در تسهیل فروش نفت و انتقال مالی گام سوم خود را ۶۰ روز دیگر برمی‌دارد.

روز گذشته سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری خود درباره گام سوم گفت: ایران گام سوم را بعد از اتمام ۶۰ روزه گام دوم برمی‌دارد و در حال حاضر در حال بررسی امور هست و اگر طرف‌های مقابل به تعهدات خود عمل نکنند و همچون گذشته به گفتاردرمانی اکتفا کنند، ایران گام سوم را محکم‌تر و قاطع‌تر برخواهد داشت.

وی افزود: گام‌های ما در راستای کاهش تعهدات برجام در چارچوب حقوقی است که در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام به ما داده شده است مگر اینکه در این بین برخی از کشورها بخواهند اقدامات عجیب و غریبی انجام دهند. در این صورت ما منتظر گام سوم نخواهیم بود و گام نهایی خود را برمی‌داریم.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند