سی. بی. اس گزارش داد، «جودی دیئر» معاون سخنگوی کاخ سفید دوشنبه شب ادعا کرد: دو طرف در مورد تلاش‌های جاری برای تضمین عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و پایان دادن به رفتارهای ایران در خاورمیانه گفت‌وگو کردند.

اتهام‌های آمریکایی‌ها و متحدان آنها علیه ایران در حالی است که واشنگتن و متحدان منطقه‌ای آن رویکردی غیرسازنده در قبال برجام اتخاذ کرده اند. در همین حال، آمریکا با اعزام ناوهواپیمابر و دامن زدن به تنش‌ها فضای منطقه را ملتهب کرده است.

گفت‌وگوی رؤسای جمهوری آمریکا و فرانسه در حالی است که خبرگزاری بلومبرگ دوشنبه به نقل از مقام‌های فرانسوی گزارش داد «امانوئل بُن» مشاور ارشد مکرون فردا (سه شنبه) به تهران سفر می‌کند و طی دو روز با مسئولان ایرانی دیدار خواهد کرد.

بُن ۱۹ ژوئن (۲۹ خرداد) نیز به ایران سفر کرده بود. در همین حال، مکرون نیز شنبه گذشته در تماسی تلفنی با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران درباره برجام گفت وگو کرد.

مکرون پیشتر گفته بود او سعی خواهد کرد ترامپ را متقاعد کند تا با هدف کاهش تنش‌ها در منطقه، برخی تحریم‌ها علیه ایران را متوقف کند.

تلاش‌های فرانسه در حالی انجام می‌شود که یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی رو دوشنبه با انتشار گزارشی غنی‌سازی فراتر از ۳.۶۷ درصدی را در ایران تأیید و اعلام کرد که برابر اعلام اپراتور کارخانه غنی‌سازی سوخت، این غنا ۴.۵ درصد است.

کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین المللی در وین، اعلام کرد که براساس این گزارش، آژانس اذعان داشته که اطلاعات طراحی جدید این کارخانه را نیز روز گذشته از ایران دریافت کرده است.

پیش از این سخنگوی سازمان انرژی اتمی از افزایش سطح غنی‌سازی ایران به حدود ۴.۵ درصد خبر داده بود. «بهروز کمالوندی» با اشاره به اینکه سطح غنی‌سازی کنونی پاسخگوی نیاز تولید سوخت راکتورهای قدرت در کشور است، اظهار داشت: برای تولید سوخت نیروگاه‌های قدرت از غناهای مختلف تا حداکثر پنج درصد و پایین‌تر از آن استفاده می‌شود.

جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه به دنبال عدم پایبندی گروه ۱+۴ به تعهدات برجامی خود و برآورده نشدن مطالبات ایران در این توافق، گام دوم کاهش تعهدات خود در توافق هسته‌ای را اجرا کرد که بر اساس آن، ایران دیگر محدودیت سطح غنی‌سازی تا سقف ۳.۶۷ را رعایت نخواهد کرد.

در گام نخست کاهش تعهدات هسته‌ای هم ایران اعلام کرد که به محدودیت‌های برجام در زمینه میزان ذخایر اورانیوم ۳.۶۷ درصد و ۱۳۰ تن آب سنگین پایبند نخواهد بود.

جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر ادامه کاهش تعهدات برجامی خود تاکید کرده این گام‌ها در چهارچوب برجام و طبق بندهای ۲۶ و ۳۶ این توافق است و در صورتی که شرکای برجام گام‌های لازم برای ایفای تعهدات خود بردارند این اقدامات به سرعت قابل بازگشت است.

ایران در عین حال اعلام کرده است اقداماتش در کاهش تعهدات هسته‌ای برگشت پذیر است و هر گاه شرکای اروپایی اقدام به اجرای تعهدات خود در برجام کرده و منافع ایران در توافق هسته‌ای تأمین شود تهران هم سریعاً می‌تواند کاهش تعهدات خود را متوقف کند.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند