اسپوتنیک گزارش داد، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا شامگاه دوشنبه در توییتر خود اعلام کرد که این کشور دیگر با «کیم داروش » سفیر انگلیس در آمریکا معامله نخواهد کرد.

وی در توییتر خود نوشت: "من سفیر (بریتانیا) را نمی شناسم، اما در آمریکا آنها او را دوست ندارند و در مورد او خوب فکر نمی کنند. ما دیگر با او معامله نخواهیم کرد."

ترامپ همچنین نخست وزیر مستعفی بریتانیا، ترزا می را برای سازماندهی روند خروج از اتحادیه اروپا، مورد انتقاد قرار داد و اشاره کرد که می و نمایندگان او آشفتگی ایجاد کردند.

وی در ادامه نوشت: «خبر خوب برای پادشاهی شگفت انگیز: آنها به زودی نخست وزیر جدید خواهند داشت.»

کیم داروش چند روز پیش در مکاتباش با دولت انگلیس انتقادات تندی را علیه ترامپ مطرح کرده و متن آن به تازگی به رسانه‌ها درز کرده است. 

سفیر انگلیس در آمریکا در این مکاتبات ترامپ را «بی‌منطق، دمدمی‌مزاج و ناکارآمد» توصیف کرده است.   

دولت محافظه‌کار ترزا می پس از انتشار خبر لو رفتن یادداشت‌های سفیر بریتانیا در واشنگتن در دو روز گذشته از این رویداد اظهار تاسف کرد.

سخنگوی دولت ترزا می در گفتگو به خبرنگاران گفت: «هک شدن ایمیل آقای سفیر نپذیرفتنی است. درباره این موضوع می‌توانم بگویم که افسوس می‌خوریم.»

لیام فوکس، وزیر تجارت بریتانیا که در حال دیدار از آمریکا است به رادیو بی‌بی‌سی گفت پیام «تاسف دولت بریتانیا را از طریق ایوانکا ترامپ به رئیس جمهوری آمریکا» منتقل خواهد کرد. آقای فوکس تاکید کرد که اتفاقاتی از این دست می‌تواند رابطه نزدیک دو کشور را خدشه‌دار کند و منافع امنیتی مشترک بین دو کشور را با خطر مواجه سازد.

این افشاگری‌ها در حالی است که بریتانیا در تلاش است قراردادهای مهم و جدید با آمریکا امضا کند. قراراست برکسیت، خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا ماه اکتبر برای همیشه نهایی شود و این کشور نیاز به متحدان جایگزین جدید دارد.

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا و یکی از بخت های اصلی جانشینی ترزا می نیز در واکنش به محتوای ایمیل‌های هک شده گفت: « شفاف می‌گویم درباره کاخ سفید و رئیس جمهوری ایالات متحده و رابطه بریتانیا با ایالات متحده به هیچ وجه با نوشته‌های سفیر هم نظر نیستم اما از این که او نظراتش را رک و راست بیان کرده است حمایت می‌کنم.»

وزیر خارجه بریتانیا اعلام کرد که پیامدهای جدی در انتظار افشاگران این ای‌میل خواهد بود.

نایجل فاراژ، رهبر حزب برکسیت، پیروز آخرین انتخابات اروپایی بریتانیا گفت اگر هم چنان بوریس جانسون وزیر خارجه بود امکان نداشت افرادی چون سفیر بریتانیا در ایالات متحده، چنین پست پراهمیتی داشته باشد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند