اسپوتنیک گزارش داد، دولت محلی «جبل‌الطارق» با انتشار بیانیه‌ای در ارتباط با محموله باری نفتکش ایرانی توقیف شده، تنها بار این نفتکش را نفت خام عنوان کرد.

در همین ارتباط دولت محلی جبل‌الطارق در بیانیه‌ای اعلام کرد که بعد از دریافت نتایج آزمایش‌های جامع در آزمایشگاه، حال تأیید می‌کند که محموله نفتکش توقیف شده گریس ۱ نفت خام است.

در این بیانیه همچنین تاکید شده است که نتایج این آزمایش‌ها با گمانه‌زنی‌های برخی تحلیلگران مبنی بر اینکه محموله این کشتی نفت خام نبوده در تضاد است.

برخی منابع پیش از این مدعی شده بودند که محموله گریس -۱ نفت کوره بوده و نه نفت خام.

دولت محلی جبل‌الطارق پنجشنبه گذشته اعلام کرد نیروی دریایی انگلیس نفتکش «گریس -۱» ایران را که حامل نفت خام به سوریه بوده را توقیف کرده است.

در همین ارتباط ادعا شد که مقصد این نفتکش پالایشگاه بانیاس در سوریه بوده و به همین دلیل ناقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه بوده است.

این در حالی است که معاون سیاسی وزارت خارجه ایران ادعای مقصد نفتکش به سوریه را تکذیب و با توجه به وزن و گنجایش نفتکش توقیف شده بطور کلی تخلیه بار نفتکش را در بندر ادعا شده در سوریه از نظر فنی غیرممکن اعلام کرد.

در واکنش به توقیف نفتکش ایرانی توسط نیروی دریایی انگلیس، همچنین «محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران این اقدام را غیرقانونی و دزدی دریایی و به نیابت از «تیم ب» عنوان کرد.

 

این مطلب برایم مفید است