روسیه ۳۳ ماهواره را با استفاده از راکت سایوز به فضا پرتاب کرد. موشک ماهواره‌بر Soyuz ۲.۱b روز جمعه پنجم ژوئیه (۱۴ تیر) ساعت ۸:۴۱ دقیقه به وقت مسکو از پایگاه فضایی «واستوچنی» (Vostochny) در شرق روسیه به فضا پرتاب شد و این ماهواره‌ها با موفقیت در سه مدار مختلف زمین قرار گرفتند.

این موشک ماهواره بر که «Soyuz ۲.۱b» نام دارد حامل ماهواره هواشناسی «Meteor-M» روسیه و ۲۹ ماهواره‌ها از کشورهای آلمان، فرانسه، آمریکا، رژیم صهیونیستی، انگلیس، سوئد، فنلاند، استونی، اکوادور، تایلند و چک بود. به همراه این ماهواره‌ها سه ماهواره کوچک دانشگاه روسیه نیز به فضا پرتاب شد. تزریق این ماهواره در مدار زمین طی ۴.۵ ساعت بعد از پرتاب صورت گرفت.

موشک ماهواره‌بر Soyuz ۲.۱b روز جمعه پنجم ژوئیه (۱۴ تیر) ساعت ۸:۴۱ دقیقه به وقت مسکو از پایگاه فضایی «واستوچنی» (Vostochny) در شرق روسیه به فضا پرتاب شد و این ماهواره‌ها با موفقیت در سه مدار مختلف زمین قرار گرفتند. ماهواره هواشناسی روسی «Meteor-M» نیز که نسل جدید ماهواره‌های هواشناسی روسیه به حساب می‌آید در مدار ۸۳۰ کیلومتری زمین قرار گرفت. این ماهواره که برای پژوهش‌های هواشناسی کره زمین در نظر گرفته شده است می‌تواند حرکت ابرها، رودخانه‌ها و ذوب شدن برف‌ها و یخ‌ها را تصویربرداری کرده و بر وضعیت لایه ازن نظارت کند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند