وزارت خارجه روسیه امروز (شنبه) با انتشار بیانیه‌ای سند راهبردی جدیدی را که از جانب یکی از نهادهای وابسته به وزارت خارجه آمریکا تدوین و ارائه شده، تلاشی برای توجیه اقدامات ضدروسی واشنگتن در کشورهای منطقه خواند و تأکید کرد که این راهبرد جدید آمریکا صرفا «پروپاگاندای کینه‌توزانه» جدیدی از جانب واشنگتن علیه مسکو است.

بنا بر گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، آژانس توسعه بین‌الملل آمریکا (USAID) سندی را با عنوان «مقابله با چارچوب توسعه نفوذ شرورانه کرملین» منتشر کرده که ذیل این سند به ارائه راه‌کارها و راهبردهایی برای مقابله با آنچه «تلاش روسیه در جهت تضعیف نفوذ آمریکا در جهان» خوانده شده، پرداخته است.

بر اساس این گزارش، وزارت خارجه روسیه ضمن محکوم کردن سند سیاسی جدید این آژانس آمریکایی با محوریت روسیه، آن را پروپاگاندای ضدروسی واشنگن و نهادهای شبه‌دیپلماتیک آمریکایی توصیف کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در کنفرانسی مطبوعاتی در واکنش به این سند گفت: «تدوین راهبردی با هدف اشاعه اسلام‌هراسی در جهان، به ویژه در میان کشورهای همسایه روسیه به نظر می‌رسد که بیش از هر چیز با این نیت صورت گرفته تا این کشورها تحت نفوذ آمریکا درآیند».

وزارت خارجه روسیه همچنین با اشاره به دیدار اخیر میان «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور این کشور با «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در حاشیه اجلاس سران گروه ۲۰ در اوساکای ژاپن تأکید کرد که تصویب این برنامه راهبردی در چنین سطح بالایی در دولت آمریکا، «ناامیدکننده بوده و ماهیت سازنده این نشست را نیز زیر سؤال می‌برد».

علاوه بر این مسکو تصریح کرده که چنین اقداماتی از جانب واشنگن تلاش‌ها برای عادی‌سازی روابط میان دو کشور را نیز خدشه‌دار کرده و مانع از یخ‌زدایی این رابطه می‌شود.

این سند راهبردی آژانس توسعه بین‌الملل آمریکا که از جمله نهادهای فعال زیر نظر وزارت خارجه آمریکا در کشورهای دیگر است، به منظور توجیه ارائه کمک‌های ظاهرا غیرنظامی به کشورهای دیگر که عمدتا از همسایگان روسیه هستند، تدوین و ارائه شده است.

روابط میان روسیه و آمریکا به دنبال تحولات سیاسی در اوکراین در سال ۲۰۱۴ میلادی بیش از پیش به سردی گراییده است. پس از آغاز ناآرامی‌ها در شرق اوکراین، غرب به رهبری آمریکا، روسیه را به مداخله در امور داخلی اوکراین متهم کرد و تحریم‌های شدیدی را علیه این کشور وضع کرد که در فواصل مشخصی تمدید می‌شوند.

وزارت خارجه آمریکا در ماه گذشته میلادی نیز سندی را با عنوان «نیات راهبردی روسیه» منتشر کرده بود که در آن سند نیز از ادعاهای مشابه آژانس توسعه بین‌الملل آمریکا درباره آنچه «نفوذ شرورانه روسیه» خوانده شده، استفاده شده بود و سیاست‌های روسیه را «تهدیدآمیز، تحریک کننده و مختل کننده با استفاده از ابزارهای نظامی، اقتصادی، رسانه‌ای، فرهنگی و مذهبی» توصیف می‌کرد. 

سند جدیدی که در آژانس توسعه بین‌الملل آمریکا تنظیم شده نیز بیشتر روی ارائه کمک‌ها و افزایش نفوذ آمریکا در اروپا به ویژه اوکراین و مولداوی تمرکز دارد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند