جلالی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: تقسیمات کشوری و ارتقای مناطقی چون رود ارس در حال حرکت است و با توجه به اینکه تحولات جامعه ساختار و تشکیلات متفاوتی می‌خواهد، ارتقای شهرها، شهرستان‌ها و استان‌ها را با توجه به نقشه راه تعیین شده دنبال می‌کنیم.

وی با بیان اینکه تقسیمات کشوری براساس مصوبه‌های مجلس با دقت کامل در حوزه‌های مختلف در حال انجام است، خاطرنشان کرد: تبدیل بخش به شهر و شهرستان و ارتقای شهرستان‌ها به استان‌ها به ترتیب در اولویت‌ برنامه‌ریزی‌ها و هدفگذاری‌هاست که در این راستا قطعا به تناسب بررسی‌های کارشناسی، ارتقای شهرستان‌هایی نظیر "اصلاندوز" را در برنامه‌ریزی‌ها قرار دادیم.

 

مدیر کل تقسیمات کشوری وزارت کشور افزود: برای استان اردبیل طرح‌هایی نیز با هدف ارتقاء به شهرستان ارائه شده و در وزارت کشور در حال بررسی آنها با نظر مساعد هستیم که امیدواریم طی امسال و سال جاری تعدادی از آنها به تصویب برسد.

 

جلالی مهمترین شاخص در ارتقای مناطق را شاخصه جمعیت و همچنین وسعت منطقه‌ای و سایر مولفه‌ها اعلام کرد و گفت: در شاخصه جمعیت قطعا آمار و ارقام دقیقی را احصاء می‌کنیم تا با جمع‌بندی نظرات کارشناسی زمینه ارتقاء فراهم آید.

 

وی با بیان اینکه در یک سال اخیر ۶ مورد ارتقای شهر به شهرستان را در کشور شاهد بودیم، تصریح کرد: به همین تعداد که حدود ۶ پرونده می‌باشد در دست بررسی برای ارتقای شهرستانی در دستور هئیت دولت قرار گرفته است.

 

وی بیان کرد: هیچ پرونده‌ای را نه در هیئت دولت و نه در وزارت کشور در ارتباط با تاسیس استان جدید ارائه نکرده‌ایم و بعید به نظر می‌رسد تا پایان دولت تدبیر و امید چنین ارتقایی در دستور کار باشد.

 

مدیر کل تقسیمات کشوری وزارت کشور ادامه داد: هر چند در مجلس زمزمه‌هایی مبنی بر تشکیل برخی از استان‌ها ارائه شده اما وزارت کشور و دولت هیچ طرح و لایحه‌ای را برای تاسیس استان جدید در دستور کار ندارد.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند