خبرنگار ارشد مجله آمریکایی «پالیتیکو» در کتابی که هفته جاری در این کشور منتشر شده، صحبت‌هایی از قول «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور این کشور منتشر کرده و در آن از حملات لفظی او به «جورج بوش» پسر رئیس‌جمهور اسبق آمریکا و «جان مک‌کین» سناتور درگذشته جمهوری‌خواه، خبر داده است.

بنا بر نوشته پایگاه «هیل»، این کتاب که «تیم آلبرتا» نویسنده آن است، «قتل عام آمریکایی: خطوط مقدم جنگ داخلی جمهوری‌خواهان و ظهور رئیس‌جمهور ترامپ» نام دارد و چهارشنبه هفته جاری در این کشور منتشر شده است.

ترامپ به نویسنده کتاب گفته است که حزب جمهوری‌خواه «با مشکلات بزرگی مواجه بود اما من (عظمت) را دوباره به حزب برگرداندم».

وی با اشاره به ناکامی‌های حزب جمهوری‌خواه در زمان‌های گذشته شامل دوره بوش پسر از رئیس‌جمهور اسبق امریکا به دلیل آنکه به جای تقویت اقتصاد داخلی آمریکا روی اقدامات نظامی در خارج از کشور تمرکز کرده بود، به شدت انتقاد کرد.

به اعتقاد رئیس‌جمهور کنونی آمریکا، بوش پسر در دوره ریاست جمهوری خود، «عامل ایجاد چند دستگی عمیق، کشتار زیاد و از دست رفتن منابع مالی بسیاری» شده بود.

ترامپ در گفت‌و‌گو با آلبرتا به مک‌کین هم به شدت تاخته و گفته است که علی‌رغم حمایت‌های او از مک‌کین در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸، در انتخابات سال ۲۰۱۶ این سناتور جمهوری‌خواه هیچ حمایتی از وی در انتخابات نکرد.

مک‌کین در انتخابات ۲۰۰۸ آمریکا، نامزد جمهوری‌خواهان و رقیب «باراک اوباما» بود اما در این رقابت ناکام ماند.

ترامپ گفت: «من (برای انتخابات ۲۰۰۸ ریاست جمهوری آمریکا) به او پول دادم. شاید باورتان بشود یا نشود، من چه آن موقع و چه حالا، آنچنان طرفدارش نبودم اما برایش پول جمع آوری کردم. من هرگز حامی جان مک‌کین نبوده و نخواهم بود».

آلبرتا در این کتاب درباره بُرد ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ ریاست جمهوری آمریکا اظهارنظر کرده و نوشته که او با «کانالیزه کردن» ارتباط با «آمریکایی‌های نگران» از وضع موجود و برانگیختن احساسات و «انگیزه‌های تاریک» آنها در انتخابات پیروز شد.

خود ترامپ به آلبرتا گفته است: «هیچ کسی (قبل از من) به آنها امید نداده بود. این من بودم که به آنها امید دادم. حالا حزب جمهوری‌خواه قوی است».

دونالد ترامپ پیش از این بارها چه در مبارزات انتخابات ریاست جمهوی و چه بعد از آغاز ریاست جمهوری خود، از بوش پسر به دلیل جنگ سال ۲۰۰۳ عراق انتقاد کرده و از مک‌کین هم بدگویی کرده بود.

تقابل مک‌کین و ترامپ بعد از آن شدت گرفت که پس از پیروزی او در مبارزات درون حزبی جمهوری‌خواهان در سال ۲۰۱۶، مک‌کین در اقدامی تقریبا بی‌سابقه به تمجید از مواضع «هیلاری کلینتون» رقیب دموکرات او پرداخت.

بعد از مرگ مک‌کین هم این اختلافات ادامه یافت و سناتور ارشد جمهوری‌خواه در وصیت خود گفته بود که ترامپ به مراسم تدفینش نیاید و اوباما سخنران این مراسم باشد.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند