اسپوتنیک گزارش داد، بسام راضی، سخنگوی ریاست جمهوری مصر در سخنانی اعلام کرد که عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری این کشور شامگاه پنجشنبه در تماسی تلفنی با دونالد ترامپ، همتای آمریکایی خود با وی درباره چند پرونده منطقه‌ای و به ویژه اوضاع لیبی گفت‌وگو کرد.

سیسی در تماس با ترامپ بر موضع حمایتی کشورش از تمامیت ارضی، ثبات و امنیت لیبی و همچنین کمک مصر به تلاشهای نیروهای موسوم به "ارتش ملی لیبی" به ریاست خلیفه حفتر برای مقابله با تروریسم تأکید کرد.

در مقابل ترامپ نیز بر اهمیت خروج از وضعیت کنونی لیبی و حل و فصل بحران این کشور تأکید کرد و گفت که این بحران یک تهدید برای امنیت کامل منطقه به شمار می‌رود.

طبق گفته بسام راضی، دو طرف درباره ضرورت افزایش تلاش‌های مشترک برای پایان دادن به بحران لیبی توافق کردند.

رؤسای جمهور آمریکا و مصر در ادامه درباره تحولات سودان نیز رایزنی کردند.

در همین راستا، عبدالفتاح سیسی گفت که مصر از گزینه‌ها و اراده ملت برادر سودان حمایت می‌کند و موضع قاهره در قبال احترام به حاکمیت سودان و عدم مداخله در امور داخلی آن ثابت است.

وی در ادامه بر ضرورت هماهنگی تلاش‌های بین‌المللی و منطقه‌ای برای کمک به سودان به منظور خارج شدن از بحران کنونی و حفظ ثبات و امنیت آن تأکید کرد.

سخنگوی ریاست جمهوری مصر در ادامه تصریح کرد: دو طرف در این گفت‌وگوی تلفنی همچنین درباره موضوعات مرتبط با روابط دوجانبه استراتژیک میان قاهره و واشنگتن بحث و تبادل نظر کردند.

 

این مطلب برایم مفید است