رویترز گزارش داد: «نستور پوپولیزیو» افزود که از مقامات کشورهای، مختلف دعوت شده  که در ماه اوت (مرداد) در کنفرانس ابتکاری پرو درباره بحران ونزوئلا شرکت کنند.

وزیر امور خارجه پرو درباره برگزاری این کنفرانس، نتایج احتمالی و نیز کمک آن به حل بحران ونزئلاء ابراز خوش بینی کرد.

او پیش تر (بهمن ۹۷) اعلام کرده بود که گروه لیما متشکل از ۱۳ کشور آمریکای لاتین به همراه کانادا مخالف اقدام نظامی برای حل بحران ونزوئلا هستند.

گروه لیما متشکل از کشورهای کانادا، آرژانتین، برزیل، شیلی، کلمبیا، کاستاریکا، گواتمالا، هندوراس، مکزیک، پاناما، پاراگوئه، پرو، گویان و سنت لوسیا است.

این گروه سال ۲۰۱۷ با هدف تلاش برای یافتن راه‌حلی مناسب برای بحران سیاسی و اقتصادی ونزوئلا تشکیل شده بود.

 

این در شرایطی است که اکثر اعضای لیما با به رسمیت شناختن «خوان گوایدو» رهبر مخالفان ونزوئلا، موجب دوقطبی شدن فضای سیاسی و تشدید بحران‌ها در این کشور شده‌اند.

در ژانویه سال ۲۰۱۹ (دی ۱۳۹۷) "خوان گوایدو" رئیس مجمع ملی ونزوئلا با شروع دوره دوم دولت "نیکلاس مادورو"، صحت انتخابات ریاست جمهوری را زیر سوال برد و خود را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت ونزوئلا معرفی و این کشور را با  بحران سیاسی روبرو کرده است.

تحریم های شدید امریکا علیه دولت قانونی مادورو و همراهی کشورهای مختلف، ونزوئلا را با بحران شدید اقتصادی روبه رو کرده ا ست. اما دولت مادورو امیدوار است با همکاری کشورهایی همچون روسیه و چین با تحریم‌های اقتصادی آمریکا مقابله کند.

با اینحال بحران اقتصادی و اجتماعی در ونزوئلا در حالی یکی از بدترین بحران های مهاجرتی تاریخ آمریکای لاتین را شکل داده که تداوم چنین چالشی می تواند مشکلات جدی برای برخی کشورهای این منطقه ایجاد کند.

کمبود شدید مواد غذایی و دارو و همچنین ابرتورم در اقتصاد، آنچنان به شهروندان این کشور فشار آورده که آنها گزینه مهاجرت را در این برهه زمانی انتخاب کرده اند. شماری از ونزوئلایی ها معتقدند اکنون برای بقا باید از این کشور خارج شد.

سازمان ملل متحد اعلام کرده که از سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۲.۳ میلیون نفر (بیش از هفت درصد از جمعیت ونزوئلا) خاک این کشور را ترک و بیشتر به کشورهای برزیل، شیلی، کلمبیا، اکوادور و پرو مهاجرت کرده اند. تنها در نیمه اول سال ۹۷ نیم میلیون ونزوئلایی به پرو رفته اند.

به نظر می رسد اکنون کشورهای همسایه همچون پرو برای بازگشت امنیت منطقه ای بدنبال حل بحران ونزوئلا هستند.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند