خبرگزاری فرانسه گزارش داد، این اقدام همزمان با آن صورت می‌گیرد که "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا در دیدار چند روز گذشته‌اش با "کیم جونگ اون" رهبر کره شمالی، خواستار برگزاری مذاکرات دوجانبه شده بود.

هیأت کره شمالی در بیانیه‌ای مطبوعاتی با انتقاد از سیاست‌های خصمانه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن همزمان با درخواست برگزاری دور جدید مذاکرات، در نامه‌ای به اعضای سازمان ملل متحد از آنها خواسته است که کارگران کره شمالی را به کشورشان بازگردانند.

هیأت کره شمالی تصریح کرد: این نامه در ۲۹ ژوئن (هشتم تیرماه) یعنی درست همان روزی ارسال شد که ترامپ برای دیدار با کیم در منطقه خلع سلاح میان دو کره ابراز علاقه کرد.

در ادامه این بیانیه مطبوعاتی آمده است: نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد این نامه را به درخواست وزارت امور خارجه این کشور تنظیم کرده است.

هیأت کره شمالی ادامه داد: آمریکا حتی در دورانی که برای مذاکره با کره شمالی تلاش می‌کند، مصمم است که علیه پیونگ یانگ، اقدامات خصمانه انجام دهد.

این بیانیه می‌افزاید: پیونگ یانگ تشنه لغو تحریم‌های آمریکا نیست و اینکه واشنگتن تنها راه حل سحرآمیز تمامی مشکلات (با کشورها) را استفاده از تحریم می‌داند، بسیار سخیف است.

به موجب قوانین آمریکا، هرگونه انعقاد قرارداد جدید کشورها و شرکت‌ها با کارگران کره شمالی، مشمول تحریم‌های این کشور می‌شود.

بر همین اساس، کشورهایی که دارای کارگرانی از "کشورهای کمونیستی" هستند، باید تا پایان سال جاری میلادی، آنان را به کشورهایشان بازگردانند.

این تحولات چند روز پس از آن روی می‌دهد که ترامپ یکشنبه گذشته (۹ تیرماه) به عنوان نخستین رئیس‌جمهوری آمریکا با قدم گذاشتن بر خاک کره شمالی دیدار چند دقیقه‌ای با رهبر پیونگ‌یانگ داشت.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند