به گزارش روزنامه صهیونیستی، مقامات اسرائیلی با نگرانی تحولات مربوط به تغییر مقامات ارشد اتحادیه اروپا را دنبال می کنند؛ جایی که فردی که بتازگی ایده شناسایی یکجانبه کشور فلسطین را مطرح کرده و با قاطعیت از ایران جانبداری می کند، قرار است مسئول بعدی سیاست خارجی این اتحادیه باشد.

"شورای اتحادیه اروپا" سه شنبه گذشته بورل وزیر خارجه اسپانیا و از اعضای حزب حاکم "کارگران سوسیالیست" آن کشور را به عنوان دیپلمات ارشد جدید اتحادیه اروپا معرفی کرد. همچنین در تصمیمی غافلگیر کننده، "اورسولا فان درلاین" وزیر دفاع آلمان از اعضای حزب "اتحاد دمکرات مسیحی" به رهبری "آنگلا مرکل" صدر اعظم آلمان نیز به عنوان رئیس جدید کمیسیون اروپا معرفی شده است.

به نوشته این روزنامه صهیونیستی، شورای اتحادیه اروپا دو فرد دیگر را نیز برای تصدی دو پست دیگر در اتحادیه اروپا معرفی کرد، هر چند که اینها تاثیر کمتری بر روابط اتحادیه اروپا – اسرائیل خواهند داشت: "شارل میشل" نخست وزیر بلژیک به عنوان رئیس شورای اتحادیه اروپا و "کریستین لاگارد" رئیس فعلی صندوق بین المللی پول به عنوان رئیس بانک مرکزی اروپا معرفی شدند.

به نوشته تایمز اسرائیل، از آنجا که این انتصابها هنوز به تائید پارلمان اروپا نرسیده اند، رژیم صهیونیستی هنوز اظهار نظر رسمی در این ارتباط نکرده، اما مقامات این رژیم در بیت المقدس در بهترین حالت، این انتصابهای جدید را وضعیتی متغیر و نامشخص می دانند.

بورل که از سال ۱۹۹۳ در عرصه سیاسی فعال بوده است، به عنوان فردی به شدت منتقد اسرائیل شناخته می شود. در همین ارتباط، "باس بلدر" از اعضای هلندی پارلمان اروپا و از طرفداران اسراییل در توییتر نوشت: بیم آن را دارم که دوران دشوارتری در روابط بین اتحادیه اروپا و اسرائیل در راه باشد.

یک مقام دیپلماتیک رژیم صهیونیستی که خواسته نامش فاش نشود نیز گفته است: با بودن بورل، کار ما آسان نخواهد بود.

هنگامی که بورل سال گذشته به عنوان وزیر خارجه اسپانیا منصوب شد، به سرعت به یکی از صداهای اصلی در طرفداری از شناسایی کشور فلسطین تبدیل شد. وی در سپتامبر سال گذشته میلادی گفت: آشکار است که اوضاع در فلسطین در شکل کنونی آن نباید ادامه پیدا کند.

وی افزود: اگر اتحادیه اروپا نتواند به تصمیمی اجماعی در این خصوص برسد، هر کشور عضو اتحادیه باید راسا اقدام کند. بورل با بیان این حرف بطور تلویحی گفت که مادرید شناسایی یکجانبه کشور فلسطین را بررسی خواهد کرد.

مقام صهیونیستی یادشده در این خصوص گفت: بورل بارها بر این موضع تاکید کرده و از این رو ما دقیقاً می دانیم که او از لحاظ ایدئولوژیک چه دیدگاهی دارد. او بتازگی مسئول تصمیم اسپانیا در رای موافق به گزارش شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره مرز غزه بود.

وزیر خارجه اسپانیا در یادداشتی در ماه مه ۲۰۱۸ (اردیبهشت سال گذشته) در روزنامه "رپابلیکا"، اسرائیل را به علت سرکوب اعتراضات در مرز غزه محکوم کرد. او در این یادداشت اقدامات نظامی اسرائیل علیه حماس در غزه و "تبختر جنگ طلبانه" نتانیاهو را محکوم کرد.

به نوشته این روزنامه صهیونیستی، مسئول آتی سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین از منتقدان جدی "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا است و او همچنین با مواضعی در حمایت از ایران شناخته شده است. به عنوان مثال او در ماه فوریه (بهمن) در پیامی توییتری بدون هرگونه انتقادی از ایران، چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی را تبریک گفت.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند