شهنام عرشی معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره طرح بسیج ملی کنترل فشارخون اظهار داشت: فشارخون ۲۴ میلیون از هم‌وطنان گرامی تاکنون اندازه‌گیری و ثبت‌شده است.

وی گفت: بیماری‌های غیر واگیر بسیار مهم بوده چراکه بیش از ۷۰ درصد مرگ‌ومیرها به‌نوعی مرتبط با این نوع بیماری‌ها است که اهم آن‌ها بیماری‌های قلبی و عروقی هستند و این موضوع منجر به از بین رفتن جان هم‌وطنان می‌شود.

عرشی درباره اهداف اجرای این برنامه بیان داشت: افزایش شناسایی بیماران مبتلابه فشارخون بالا، آگاه نمودن مردم و جامعه نسبت به خطرات موجود براثر فشارخون بالا، کنترل این بیماری و تشخیص به‌موقع برای پیشگیری از عوارض بیماری حائز اهمیت است.

معاون امور بهداشتی دانشگاه درباره جمعیت تحت پوشش این برنامه عنوان کرد: دانشگاه شهید بهشتی با بیش از ۵.۵ میلیون نفر بیشترین جمعیت را تحت پوشش دارد و طبق هدف‌گذاری باید جمعیت بالغ‌بر ۸۰۰ هزار نفر در گروه سنی بالای ۳۰ سال فشارخون آن‌ها گرفته شود.

وی در همین رابطه ادامه داد: آماری که موردنظر این برنامه در کل کشور بوده حدود ۲۰ میلیون نفر است و تا این لحظه فشارخون بیش از ۲۴ میلیون نفر در سطح کشور اندازه‌گیری و ثبت‌شده است.

عرشی به اجرای این برنامه توسط ۵هزار کاربر که به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در طرح فعالیت هستند اشاره کرد و گفت: با ایجاد ۱۱۰۰ ایستگاه در اماکن عمومی فشارخون اندازه‌گیری و ثبت‌شده همچنین با افراد با فشارخون بالا به مراکز تخصصی خدمات جامع یا مراکز بهداشتی و درمانی جهت مراقبت‌های لازم معرفی می‌شوند.

معاون بهداشت دانشگاه در توصیه به هم‌وطنان خاطرنشان کرد: مردم عزیز در مراکز بهداشتی و درمانی و پایگاه‌های سلامت تشکیل پرونده دهند که این موضوع برای پیگیری‌های روند درمانی مفید به‌فایده است همچنین در تغذیه خود در استفاده از نمک زیاد پرهیز کنند

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند