«بوریس جانسون» وزیر خارجه پیشین انگلیس و نامزد اصلی نخست‌وزیری این کشور در مصاحبه با «رویترز» بر لزوم تعامل با ایران تاکید کرده است.

بوریس جانسون نماینده کنونی عضو حزب محافظه‌کار پارلمان انگلیس که به همراه «جرمی هانت» در حال رقابت برای تصدی منصب نخست‌وزیری این کشور است و طبق گزارش‌ رسانه‌‌های انگلیس شانس اول رسیدن به این منصب است، امروز چهارشنبه در مصاحبه با رویترز به اظهارنظر درباره ایران پرداخت.

او در پاسخ به سوال خبرگزاری رویترز درباره برجام و اقدامات اخیر ایران در حوزه برنامه هسته‌ای این کشور، خواستار تعامل با تهران شد.

جانسون گفت: «من بار دیگر حکومت ایران را به این موضوع فرا می‌خوانم که درباره لغو برجام و نقض تعهداتشان ذیل توافق هسته‌ای ایران، خیلی جدی فکر کنند. قطعا (برجام) یک ضامن خوب ثبات در روابط اتحادیه اروپا با آمریکا بوده است و به نظرم، آنها (ایران) باید به آن پایبند بمانند».

نامزد جانشینی «ترزا می» نخست‌وزیر کنونی انگلیس افزود: «به نظر من، اکنون این اشتباه بزرگی برای ایران خواهد بود که رویکرد خویشتنداری را رها کنند و به سمت غنی‌سازی مواد هسته‌‎ای بروند، به نظر من این یک اشتباه جدی خواهد بود».

خبرنگار رویترز در این مصاحبه نظر جانسون را درباره نزدیک‌تر شدن مواضع دولت انگلیس به مواضع آمریکا در قبال ایران جویا شد.

او که مدتی در دولت ترزا می، وزیر خارجه انگلیس بود، به این سوال اینطور جواب داد: «از به نظر من، قطعا این موضوع صحت دارد که برجام به طرز فزاینده‌ای شکننده به نظر می‌رسد و ما باید به طرق مهار رفتار مخرب ایران در منطقه بیاندیشیم اما من همچنان به تعامل با ایران و ترغیب ایران برای اینکه برنامه هسته‌ای خودش را پیش نبرد، اعتقاد دارم و به نظرم این راه صحیح پیش رو برای کشور ما و منطقه است».

 اظهارات جانسون در حالی مطرح شده که انگلیس علیرغم وعده‌هایش به ایران برای راه اندازی ساز و کار موسوم به «اینستکس» (به همراه فرانسه و آلمان) برای تامین مزایای اقتصادی ایران در برجام بعد از خروج آمریکا از این توافق بین‌‍المللی عملا کاری جهت اجرای تعهداتش انجام نداده است.

جانسون هفتم تیرماه جاری در جلسه پرسش و پاسخ در مقابل نمایندگان حزب حاکم محافظه کار انگلیس در پاسخ به سوالی درباره ایران، ضمن تمجید از آنچه که مواضع عقلانی ترامپ درباره ایران خوانده بود، ادعا کرد که تهران عامل همه بدبختی‌ها است و ما باید در برابر ایران خیلی هوشیار باشیم. 

بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ و به دنبال بیانیه‌های اتحادیه اروپا و سه کشور انگلیس، آلمان و فرانسه درباره برجام و وعده‌های آنها برای حفظ مزایای اقتصادی ایران، برخی مقام‌های ایران از «پایان صبر استراتژیک» این کشور خبر دادند و روند کاهش تعهدات برجامی ایران با عبور ذخایر اورانیوم رسما آغاز شد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران ۲۷ خرداد ماه سال از آغاز شمارش معکوس برای عبور ذخایر اورانیوم غنی شده ۳.۶۷ درصد ایران از ۳۰۰ کیلوگرم خبر داده بود تا به گفته او اقدامات فنی سازمان انرژی اتمی در چارچوب اجرای بیانیه ۱۸ اردیبهشت ماه سال جاری شورای عالی امنیت ملی ایران در خصوص توقف برخی تعهدات برجامی انجام شود.

در همین راستا، دوشنبه دهم خرداد ماه جاری، یک منبع آگاه در گفت‌وگو با  خبرگزاری فارس اعلام کرد که ذخایر اورانیوم غنی شده ۳.۶۷ درصد ایران از ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرد .

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند