پانزدهمین جلسه کمیته وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک (JMMC) در وین اتریش دقایقی پیش به پایان رسید و در حال حاضر صد وهفتاد و ششمین اجلاس کنفرانس اوپک آغاز به کار کرده است.

در جلسه کمیته وزارتی که ساعت 12 و نیم به وقت تهران آغاز شده بود زنگنه وزیر نفت ایران حضور نداشت. در این مدت 4 ساعته زنگنه با وزرای انرژی روسیه، عراق،  رئیس شرکت نفت لیبی و همچنین دبیر کل اوپک و وزیر نفت ونزوئلا دیدار کرد.

نواک وزیر انرژی روسیه در دیدار با زنگنه گفت: «در اجلاس اوپک به دنبال هیچ توافقی بدون حضور ایران نبوده‌ایم و نخواهیم بود.»

وزیر نفت در اجلاس کنفرانس که دقایقی پیش آغاز شده است، حضور دارد.

وزیر نفت عمان درباره محتوای جلسه کمیته وزارتی گفت:‌در این جلسه به روی تمدید توافق طرح کاهش تولید نفت بحث شد و همچنین قرار شد طی این مدت توافق هماهنگی کاملی بین کشورها وجود داشته باشد.

وزیر نفت عمان همچنین در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت احداث لوله گاز برای صادرات از ایران به عمان، گفت: به سمت راه‌اندازی پیش خواهیم رفت.

 فردا ششمین نشست کشورهای عضو اوپک و غیر اوپک با حضور وزرای نفت کشورها در وین اتریش ادامه خواهد یافت.

در پایان این نشست درباره وضعیت تمدید کاهش تولید نفت تصمیم‌گیری خواهند کرد.

وزرای نفت روسیه و عربستان روز گذشته اعلام کردند که درباره تمدید کاهش نفت به 6 یا 9 ماه به توافق رسیدند.

این خبر امروز قیمت نفت را 2 دلار افزایش داد.

صحبت‌های زنگنه در بدو ورود به وین که گفت برخی کشورها در خارج از اجلاس اوپک به توافق رسیده‌اند و امروز می‌خواهند امضا از دیگران بگیرند حاکی از عدم رضایت وی از توافق بین دو کشور عربستان و روسیه خارج از اجلاس بود.

زنگنه در عین حال تاکید کرد که از  تمدید توافق اوپک رضایت دارد و هیچ مشکلی در این زمینه ندارد.

وی همچنین گفت: جلسه امروز اوپک خیلی دشوار نخواهد بود چون موضع ایران در این باره مشخص است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند