به گزارش شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴، همزمان با ادامه بحران سیاسی که در پی برگزاری اعتراض‌های خیابانی یک ماه گذشته تشدید شده، "آندری بابیش" نخست وزیر جمهوری چک اعلام کرد، در صورتی که احزاب همراه دولت او بخواهند از دولت ائتلافی خارج شوند احتمال دارد نسبت به برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور اقدام کند.

نخست وزیر جمهوری چک گفت: هر چند اعتقاد دارم که سوسیال دموکرات‌ها از دولت خارج نخواهند شد ولی در صورت وقوع این خودکشی سیاسی ناگزیر از برگزاری انتخابات زودرس خواهد بود.

انتخابات آتی در جمهوری چک مطابق برنامه، قرار بود در اواخر سال ۲۰۲۱ میلادی برگزار شود. با این وجود با شدت‌گیری اعتراض‌های خیابانی در روز پنجشنبه گذشته، دولت ائتلافی حداقلی بابیش با کاهش مشروعیت بالایی مواجه شده است.

اعتراض‌ها پس از آن شدت گرفت که سوسیال دموکرات‌ها نیز در واکنش به رد گزینه پیشنهادی آنها برای تصدی سمت وزارت فرهنگ توسط «میلوش زِمان» رئیس جمهوری، تهدید به کناره‌گیری از دولت کردند و به صف معترضان پیوستند.

بابیش هم با رد درخواست ملاقات با سران سوسیال دموکرات‌ها تاکید کرد که همچنان از وزیر فعلی فرهنگ حمایت می‌کند.

از سوی دیگر، در هفته‌های گذشته، هزاران نفر از مردم جمهوری چک با تظاهرات علیه نخست وزیر، بزرگترین اعتراضات ضددولتی پس از فروپاشی کمونیسم را برگزار کردند.

نخست وزیر جمهوری چک به کلاهبرداری و فساد مالی متهم است و طی هفته‌های اخیر تظاهرات و اعتراض‌های گسترده‌ای علیه وی صورت گرفته است. بابیش اتهامات علیه خود را رد کرده است.

معترضان پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود: «استعفا»، «کافی است» و «ما از دموکراسی دست نمی‌کشیم.» برخی دیگر از تظاهرات‌کنندگان نیز پرچم‌های جمهوری چک و اتحادیه اروپا را در دست داشتند. برخی دیگر نیز کودکانشان را با خود به تظاهرات بردند.

بابیش به کلاهبرداری و سوءاستفاده از یارانه‌های اتحادیه اروپا در راستای تلاش برای ساخت یک هتل و یک سالن کنفرانس متهم است. این موضوع به یک دهه پیش بازمی‌گردد و پلیس خواستار تحقیق در این باره شده است.

بابیش که یک بازرگان میلیاردر است این اتهامات را رد کرده است. اغلب وی را با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مقایسه می‌کنند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند