حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی، با بیان اینکه تحریم مقام معظم رهبری به جوک بیشتر شبیه است، گفت: این اقدامات نشانه کم آوردن آمریکایی‌ها در برابر ایران اسلامی است.

وی ادامه داد: ایران با قدرت به تجاوز پهپاد آمریکایی به حریم کشورمان پاسخ داد و آن‌ها محکوم بودند و نتوانستند پاسخ دهند و روی به تحریم آوردند.

مرعشی با بیان اینکه آمریکایی‌ها برای پاسخ به حقارتشان در برابر اقدام قاطع ایران مقام معظم رهبری را تحریم کردند، یادآور شد: آمریکایی‌ها علاقمند به مذاکره با ایران هستند چرا که می‌دانند هیچ راهی ندارند و می‌خواهند مسیر غلط در پیش گرفته را جبران کنند.

آمریکایی ها فهمیدند جنگ با ایران مدیریت ناپذیر است

هم چنین میزان نوشت؛

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با اشاره به پیگیری‌های حقوقی تجاوز پهپادی آمریکا به ایران، اظهار کرد: ماجرای تجاوز پهپادی آمریکا، یک سازوکار سه بخشی را میان تهران و واشنگتن ایجاد کرده است که در هر سه بخش ایران می‌تواند دست برتر را داشته باشد.

وی تصریح کرد: در حوزه نظامی، ایران با ساقط کردن پهپاد متجاوز آمریکایی، ضربه‌ای را به پنتاگون وارد آورد که از تاریخ جنگ سرد به بعد، بی‌سابقه بوده است و به موجب این ضربه، برتری مطلق آمریکا در نبردهایی هوایی فروپاشید؛ لذا برای استراتژیست‌های نظامی آمریکا مسجل شد که جنگ احتمالی با ایران، جنگی مدیریت‌ناپذیر خواهد بود و آمریکایِ آغازگر این جنگ، پایان بخش آن نخواهد بود.

رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به ابعاد حقوقی نقض حریم هوایی ایران توسط پهپاد متجاوز آمریکایی، گفت: در زمینه حقوق بین‌الملل، ایران باید از دو دسته کشورها اقدام به شکایت کند؛ نخست آمریکا که با تجاوز پهپادی حاکمیت ملی و تمامیت ارضی ایران را نقض کرده و براساس فصل هفتم و ماده ۵۱ منشور ملل متحد، اقدامش قابل پیگیری است و دوم، آن کشورهای منطقه که میزبان ناوگان‌های نظامی متجاوز آمریکایی هستند و در این مورد پهپادی، مشخصا از امارات متحده عربی شکایت شود.

فلاحت‌پیشه بیان داشت: ایران باید در ذیل شکایت خود به مجامع بین‌المللی و شورای امنیت سازمان ملل، گزارشی تدوین کرده و در آن قید کند که چنانچه از خاک هر کشوری در منطقه، تجاوزی از ناحیه آمریکایی‌ها صورت گیرد، ایران حق مقابله به مثل را در قبال آن کشور برای خود قائل است و کشور مزبور موظف به پرداخت خسارت به تهران خواهد بود.

وی، عهدنامه مودت، منعقد شده در سال ۱۹۵۵ را، بُعد دیگر صلاحیت ایران برای اقدام علیه تجاوزگری آمریکا دانست و گفت: هر چند آمریکایی‌ها سال گذشته در جریان رسیدگی دادگاه لاهه به ماجرای دستبرد ۲ میلیون دلاری اعلام داشتند، خود را ملزم به رعایت مفاد عهدنامه مودت نمی‌دانند اما آنها نمی‌توانند این عهدنامه را بصورت یکطرفه کان‌لم‌یکن تلقی کنند و هنوز می‌توان در مجامع حقوقی بین‌المللی با استناد به مفاد این عهدنامه، آمریکا را در جایگاه متهم و متشاکی نشاند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، تصریح کرد: هر چند تنش نظامی بین ایران و آمریکا مدیریت شده است، اما به لحاظ حقوق بین‌الملل، جنگ بین ایران و آمریکا آغاز شده است و آغازگر این جنگ هم آمریکایی‌ها بوده‌اند؛ همچنین امارات متحده عربی، در ردیف نخست حامیان این جنگ افروزی آمریکا قرار دارد لذا متجاوز و حامی متجاوز باید در نزد مجامع بین‌المللی پاسخگو باشند.

فلاحت‌پیشه در پایان با اشاره به ضرورت اقدامات بیشتر از ناحیه ایران در حوزه دیپلماسی عمومی برای افشای جنایت‌ها و تجاوزگری‌های آمریکا گفت: طیف وسیعی از اقدامات جنایتکارانه و متجاوزانه از سوی آمریکایی‌ها علیه مردم ایران رخ داده که به لحاظ حقوق بین‌المللی باید مورد پیگیری قرار گیرد؛ لازمه این امر فعال‌تر کردن بخش دیپلماسی عمومی است؛ از جنایت ناو وینسنس آمریکا علیه ۲۹۰ مسافر پرواز ایرانی در تاریخ ۱۲ تیر ۶۷ تا تجاوزهای پهپادی آمریکا، همه و همه در مجامع بین‌المللی قابلیت پیگیری حقوقی دارند که باید برای پیشبرد این امر، حوزه دیپلماسی عمومی کشور تقویت شود.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند